Görüntü
Diş Teli Süreci Nedir
dis-teli-fiyatlari

Bireyler kendilerini daha iyi hissetmek, daha içten gülümsemek ve anın tadını çıkartabilmek adına diş sağlığına gerekli özeni göstermelerinin farkındadırlar. Bu farkındalık onları çeşitli müdahale yöntemlerine götürmeyi amaçlamaktadır. Sağlıklı ve estetik olarak istenen bir görüntüye sahip olmak diş teli tedavi aşamalarının en önemli avantajlarındandır.

Öncelikle özenli muayene yapılır. Muayene sürecinde gerekli olan aparatlar da kullanılarak, röntgenler çekilerek süreç devam eder. Çapraşık dişlerin beklenen konumlarda bulundurulmasında etkisi olan diş teli müdahale yöntemi ile aynı anda bireylerin yaşam kalitesi, kendine karşı geliştirdiği özgüveni de artış gösterdi.

Tedavi sürecinin pek çok avantajı mecvuttur. Bunların başında konuşma sürecine destek olan pek çok yapıların işlevlerinin arttırılmasına gelmektedir. Bir diğer kazanımı ise diş temizliğini daha verimli ve etkili hale getirilmesidir. Dişlerin aralarını iyice temizleyerek besin artıklarını temizlemesi gereklidir. Diş temizleme aşamalarında aksamalar meydana gelirse diş eti sorunlarının da meydana gelerek oluşması da gözlenir. Bu sorunların devamı da diş ve kemik hastalıklarına sebebiyet vererek tedavi edilmesi önem arz eder. Bunun yanında eğer sindirim sistemimizin çalışma durumunda sorunlar var ise bunun etkileri diğer organlara da yansıyarak onların da işlevlerini bozabilecektir. Ortodontik tedavi sürecinin ilerlemesi sayesinde tüm vücut işlevlerinde iyileşme ve gelişme sağlanacaktır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları tedavi sürecine başlamadan önce ele alınarak olası etmenler de olabileceği ifade edilerek açıklanmalıdır. Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli etmenlerden etkilenir.

Tedavi sürecinin bir diğer kaynağı da estetistiksel anlamda etkili görüntü oluşturmak adına yararlı olmasıdır. Sosyal veya mesleki yaşamlarında katkı sağlayacaktır. Kişi yaşamının her anında içten bir biçimde gülebilecek böylelikle dişlerini saklamak zorunda kalmadan rahat olabilecektir. Bu tedavinin nasıl aşamlandırılarak ilerleyebileceğine dair faktörlerden, diş teli fiyatları 2019 yılında etki eden aparatlardan  bahsederek yazımızı ilerletelim:

Diş teli süreci çeşitli aşamalardan  meydana gelir. Birinci adım muayene süreci ile başlar. Hastayla ilk görüşme sağlanır. Dişler ve ağız yapısı incelenerek gerekli adımların neleri kapsaması gerektiği düzenlenir. Muayene süreci de yapıldıktan sonra teşhis ve tedavi saptaması için ek tedavilerin de düzenlenerek sürecin devamlılığı sağlanmaya çalışır. Tüm etmenler tek tek ele alınarak düzenlemelerin yapılması sağlanır.

İlerleyen süreçte doktor ve birey gerekli bilgi paylaşımında bulunarak planlamaları düzenler. Tedavi ilerlerken bireye uygun olması beklenecek olan tedavi şeklinin hangisi olabileceği üzerinde karar verilmeye çalışılır. Alternatif tedavi yöntemleri, tedavide oluşabilecek problem durumları, tedavi süresi ve tedavi sonrasında gerekecek ek yöntemler, tedavinin hangi aşamaları takip ederek ilerleyeceği en ayrıntılı biçimde ele alınarak ve incelenerek ilerleyecektir. Hasta bu aşamada sürecin istenilen şekilde ilerleyebimesi, işlemlerin gerçekleşmesi için aklına takılan soruları doktoruna ileterek çözüm önerisi içerisinde olmalıdır. Doktorunuzla diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde de konulup planlaamarı sağlamalı, süreci gidişatında ele alınması gereken noktalar için bilgilendirilmeler almalısınız. Diş teli fiyatları 2019 yılında değerlendirmeler yapılır.

Tedavi sürecini başlatmadan önce bazı ön çalışma durumlarının yapılması gerektiğinin   belirlenmesi ve uygulanması için gerekli ortamın sağlanması gerekmektedir. Eğer diş etinde herhangi bir düzen ve tedavi gerektirecek durum mevcutsa bu durum çözümlenmeden tedavi sürece başlamak süreci olumsuz olarak sonlandırmada rol oynayacaktır.

Tedavi sürecinde anamnezin önemli bir yeri vardır. Anamnez bize hastanın tedavisinde önemli olan, sürece şekil verecek olan tüm olanaklı problemlerin olup olmadığını belirten önemli bir planlamadır. Daha önce başına gelen hastalıkları, diş tedavi aşamalarını öğrenmemize yardımcı olacak bilgileri bize sunarak yol haritası oluşturur. Röntgenler ve gerekli belgeler tek tek değerlendirerek planlamalar gerçekleştirilir. Fotoğraflar çekilerek ağız yapısının görüntüsü kaydedilir. Fotoğraflar ve diğer belgelendirmeler sürecin ilerleyişini kaydetmek adına bize yardımcı olmaktadır.

Teşhis ve planlama aşamalarında ele alınan veriler ışığında gerek olan ortodonti tedavisi süreç aşamaları da bireylerle paylaşılır. Tedavi sürecindeki bireylerin problemlerini niteliğine ve kişisel farklılıklara göre hastalara farklı yöntemlerle yaklaşmaya, tedavi sürecini başlatmaya çalışılır. Bu yöntemlerin, diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerindeki etkisi de hastaya ve tedavi yöntemine göre çeşitlilik gösterecektir. Hasta ve doktor beraber ortak hedefe yönelerek çaba serf eder.

Muayene ve planlama süreçleri geçrekleştirildiğinde artık diş teli takılma sırası gelir. Peki diş teli nasıl takılır? Öncelikle temizleme işlemleri ve kuruluk seviyesini düzenleme işlemi gerçekleştirilir.  Ekartör isimli aparat yardımıyla ağız açılarak dişlerin daha rahat görünmesi sağlanmaya çalışılır. Bunun yanında kullanılacak pek çok aparat da mevcuttur. Bunun yanı sıra tedavi boyunca ağızdaki kuruluk oranını gerekli düzeyde tutmak için tükürüğü istenen seviyede bulunduracak aletler kullanılır.  Braket olarak adlandırılan kare şeklindeki yapılar da telleri bir arada tutarlar. Dişlerin istenen konumlarda bulunmasına katkı sağlayan yapılardır. Bu aparatı takma işleminde iki yöntem tercih edilir;

İlk olan yöntem geleneksel yöntemdir. Bu yöntem sayesinde materyal dişlere özenli bir şekilde özenle bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Işın yardımı ile sertleştirme işlemi sağlanmaya özen gösterilir. Kenar kısımlarındaki yapıştırıcı fazlılıkları silinip temizlenmeye çalışılır. Bu uygulama her diş için tek tek özenli bir biçimde yapılmalıdır.

İkinci yöntem indirekt yöntemi olarak ifade edilecek olan yöntemdir. Bu yöntem diğerine göre daha etkilidir ve işlemleri gerçekleştirme süresi daha kısa sürerek ilerler. Tedavi başında tedavi sürecine başlayan kişinin diş kalıp modeli alınarak başlanır. Braketler bu modelin üzerine yapıştırılarak önceden hazır hale getirilir. Kişiye özel hazırlanacak olan plaklar sayesinde işlem kısa sürede ilerleyerek çözümlenmiş olur. Braketler yapıştırılıp sertleşince lastikler de kişiye göre kullnılarak teller takılmaya başlanmış olur. Bu aşamaların ardından kişi dişlerinin üzerinde bir ağırlık hissi hissedebilir. Bu his ve dişlerin üzerindeki hissedilme olasılığı olan sıkılık dişleri doğru konuma hareket ettirmek için gerekli olacak olan kuvvetin oluşturduğu histir. Bu hissin ortadan kalkması kısa sürecektir.

Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da yapılacak uygulamaların hangisi olduğu konusunda önemlidir. Diş teli nasıl takılır sorusundan sonra nasıl dişler sabit yerinde kalır ile devam edelim;

Son aşama ise pekiştirme işleminin gerçekleştirilmesidir. Pekiştirme işlemi yeni konumlanan dişlerin düzenlerini korumak ve sağlamlaştırmaktır. Ortodonti tedavisi sona erdiğinde ve sağlıklı bir ağız yapısı da kazanıldığında  tedavinizi sonlandırsanız bile doktorun diş sağlığı için önerdiği aparatları kullanmamanız durumunda emekleriniz olumsuz sonuçlanacaktır. Tüm aşamalar gerçekleştirildiğinde artık sağlıklı bir ağız yapınız olacaktır. Gerekli uygulamaları atlamadığınız sürece de ortodontik süreci de korumuş olacaksınız.

Diş teli fiyatları tedavi süreci için  bazı durumlarda değişme gösterebilir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki en büyük faktör kullanılan malzemelerin içeriğidir. Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli faktörlerin etkisiyle artışlar gösterebilmektedir. Bu durum sebebiyle doktorunuz size gerekli yönlendirme ve desteklemeleri yapacaktır. Günümüzde en çok tercihi yüksek olan türler şeffaf diş teli ve görünmez diş teli olarak açıklanabilmektedir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli yetişkinlerin en önemli tedavi türleri arasındadır. Diş teli nasıl takılır sorusundan sonra hangi aparatlar kullanılır soruları da süreç açısından önem taşır. Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli maliyeti fazladır. Maliyetleri diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine uygun düzenlenmektedir.

 

 

 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.