Görüntü
Diş Teli Tedavisi Nasıl Kısa Sürer?
Diş Teli Tedavisi Nasıl Kısa Sürer?

Diş teli tedavisi yaptırmak isteyen bireyler bazı kaygılı sorular ile karşı karşıya kalabilir. Yıllarca diş teli mi kullanacağım? Diş teli ile yemek yiyebilir miyim? Diş teli ile beslenmek zor mu? Nasıl diş teli tedavisi kısa sürer? gibi zorlu bir süreç içinde olduğunu düşündüren sorular ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu soruları düzenlemek adına birkaç adımı sizler ile paylaşacağız:

 

Diş Telinde Önemli Noktalar

Kısa süreli ve etkili bir tedavi sürecini ele almak istiyor iseniz bu adımlara uyarak sürecinizi daha kolay, sağlıklı ve nispeten kısa sürecek şekilde şekillendirmeniz de mümkün olmaktadır:

  • Kontrollere düzenli gelmek
  • Diş temizliğine dikkat etmek
  • Lastikleri ve diş plağını düzenli aralıklar ile kullanmak tedavi sürecini olumlu etkileyen etmenler arasında yer almaktadır.
 

Diş Teli Kontrollerinin Sıklığı

Diş tedavisinde muayane süreci ile başlayan tedavi adımlarının kontrollerinin sağlanması gerekir. Başlangıçta diş teli uygulamasına alışmanız ve bakım sürecini etkili bir şekilde yapmanız için ortodontistiniz sizlere gerekli bakım aşamalarını anlatacak, alışma sürecinde de sizlere destek sunacaktır. Bu adımlarda sık sık klinik ziyareti veya görüşme imkanları sağlarken süreç ilerlediğinde doktorunuz sizleri tellerin bakımı ve gelişim kontrolü için biraz daha bekletebilecektir. Doktorunuzun dediği aralıklar içerisinde sürecinizi yürütmeniz adımlara uymanız büyük önem taşımaktadır.

 

Diş Teli Temizliği

Diş teli temizliği nasıl yapılır? diye soran bireyler için özel düzenlenen ürünlerin ve aşamaların açıklanması gereklidir. Diş teli tedavisinde bireyler dişlerin temizlenmeye gerek duymadığını düşünebilmektedirler. Bu durum oldukça yanlıştır. Bireyler dişlerin düzenli temizlenmesi için diş ipleri ve diş ara fırçaları ile temizlenmesi, besin artıklarından ayrılması gerekilmektedir. Aksi durumda yeterince iyi temizlenmeyen tellerin kenarlarında birikmeler gözlemlenebilir, Bu birikmeler çürümelere kadar giderek büyük sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

 

Diş Plakları ve Lastik Kullanımı

Diş lastikleri ve diş plağı kullanımı sürecin son aşamalarında karşımıza çıkmaktadır. Süreç içinde gerekli durumların saptanması ile artık tedavi sonlanmaya doğru ilerlerken konumların yerinde olması, dişlerin uygun konumlarda yer almasını sağlamak için diş plakları tercih edilmektedir. Diş plağı gece veya günün belirli aralıklarında doktorunuzun onay verdiği çerçevede tercih edilmektedir. Diş tedavisinde lastik kullanımı da alt ve üst çene uyumunun sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.


Share: