Görüntü
Diş Teli Tedavisi Neden Gereklidir?
Diş Teli Tedavisi Neden Gereklidir?

Diş teli tedavi süreçleri bireylerin sağlıklı bir tedavi yönetimi sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Diş tedavileri bireylerin tedavi süreçlerinde önemli bir adımı oluşturmaktadır.

 

Diş Teli Almanın Tek Faydası Estetik Dişler Midir?

Ortodonti tedavisinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Ortodontik tedavi dişlerinizi uygun konumlara getirecek veya çene düzeninizi istediğiniz biçime doğru döndürecektir. Bu sadece görünüşlerini ve dişlerin ısırılma şeklini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda temizlenmeleri konusunda da avantajları sağlamaktadır.

Bazı insanların diş yapılarını incelediğinizde öne doğru daha çıkık olan dişleri olduğunu görebilirsiniz. Bu dişler tekrar kendilerine ait olan hizaya getirilebilir (dudakların içinde). Bu durumda dudaklarınız dişlerinizi korumuş da olacaktır.

Bir diğer nokta da temizliktir. Temizlik süreçlerinde bireylerin tedavilerini ilerletmesi için dişlerin kendilerine ait olan konumlarında yer alması gerekmektedir. Çarpık ve çapraşık dişlerin temiz tutulması oldukça zorlayıcı olabilir. Onları kendilerine ait olan konumlarına doğru hareket ettirmek, dişlerin uygun yapılarının korunması ve temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Çene kapanma problemleri bireyler için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Tam kapanmayan çenelerde besinlerin öğütülmesi de zorlaşmaktadır. Bu durum mide sorunlarına da yol açabilir.

Düzgün olmayan 'ısırıklar' genellikle çene sorunlarına neden olur, ancak düz ve hatta dişler yiyecekleri daha rahat çiğnemenizi sağlar. Çene ağrınız olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bir diş hekimine danışın. Sizin şu an bilincinde olmadığınız ancak süreç içerisinde sizler için de gerekli olacak olan pek çok sorun meydana gelmiş olabilir. Bu konuda size sadece bir diş hekimi veya ortodontist tavsiyede bulunabilir. Alanında uzman bir hekimden randevu alarak sürecinizi ilerletmelisiniz.

 

 Ortodonti tedavisi bireylere tüm durumlar için seçenekler sunmaktadır. Hangi alanın sizin için daha baskın olduğunu düşünüyor iseniz o ihtiyaçlarınızı merkeze alarak süreç yönlendirmenizi sağlayabilirsiniz.


    Diş teli fiyat aralıkları da süreç boyunca en çok sorulan ve üzerinde durulan yöntemler arasında yer almaktadır. Diş teli tedavilerinde diş teli fiyatları üzerinde en çok durulan durumlar arasındadır. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde gerekli ödeme koşulları hakkında Alpdent ile iletişime geçebilirsiniz.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.