Görüntü
Diş Teli Tedavisinde İhtiyaçlar
Diş Teli Tedavisinde İhtiyaçlar

Ağız ve diş sağlığı tedavisi bireylerin sağlıklı gelişim süreçlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan birçok aşamayı içermektedir. Bireyler gelişim süreçlerini desteklemek adına pek çok durum analizine ihtiyaç duyar. Ağız ve diş sağlığı tedavisinde yapılan analizler bireylerin sağlıklı gelişim süreçlerine katkı sağlamaları için önemlidir. Pek çok birey gerekli bakım sistemleri yardımıyla sağlıklı ağız yapısına kavuşmaktadır. Bireylerin sağlıklı gelişimlerinde ihtiyaçları olan durumların analiz edilmesinde diş hekimleri ve ortodontistlerin önemli bir yeri vardır. Diş hekiminin özel bir uzmanlık alanı olan ortodontistin görevi diş teli tedavisi alanında uzmanlaşmak olmaktır. Özel bir eğitim gerektiren ortodonti tedavisini herkes uygulayamamaktadır. Ortodonti tedavisi ve diş teli fiyatları hakkında detaylar için okumaya devam ediniz.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Ortodonti yani diş teli tedavisi olarak bilinen diş teli bakım süreçleri bireylerin gelişim süreçlerinin desteklenmesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Her birey sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak ister. Dişlerindeki çapraşık görünümler bireyleri rahatsız edebilir. Bu sebepten ötürü de diş teli tedavisini tercih ederek sağlıklı gelişim süreçlerine destek olabilirler. Diş teli tedavisinde hem bireyin hem de uygulayan kişinin bazı ihtiyaçları vardır. Örneğin birey süreci rahat bir şekilde geçirecek tel türünü seçerek rahatlık ihtiyacını korumuş olur. Uzmanın ise diş teli bakımını anlatması ve bireyin bu bakımı yapmasına destek vermesi gerekmektedir. Bakım yapmak bireyin en büyük sorumluluğu arasında yer almaktadır.

Diş Teli Fiyatlarının Değerlendirilmesi

Pek çok tel türü mevcuttur. Günümüzde şeffaf diş teli türünü kullanan kullanıcılar görünüm konusunda daha hassastır. Ancak ilk çıkan metal teller de hala popülerliğini korumaktadır. Bu durum diş teli fiyatları konusunu da etkiler. Diş teli fiyatları diş teli türleri ile ilişkilidir. Diş teli fiyatları değerlendirilirken bazı durumlar incelenir. Bu durumların başında diş dili türü ve bireyin getirdiği problem durumu yer alır. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirilmelerinin şekillendirilmesi hem bireyin özel olarak yapılandırılan tedavi süreci ile hem de ekonomik süreçlerle ilgilidir.

Siz de muayene gelerek diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.