Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Ağrı
Diş Teli Tedavisinde Ağrı

Ortodonti tedavileri adı altında ele alınan diş teli tedavisi, diş çevresinde meydana gelen düzensiz ve çapraşık görünüme destek olmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kişiye etkili bir gülümseme ve sağlıklı ağız yapısını sunmayı hedefleyen ortodonti tedavisi ile istediğiniz sonuca adım adım ulaşabilmektesiniz.  

Diş teli tedavi sürecinde bireylerin gerekli bilgi sahibi olması süreç için oldukça anlamlıdır. Pek çok birey gerekli bilgilendirmeler ışığında tedavi sürecini daha verimli geçirebilmektedir. Diş telini kullanmak isteyen bireyler sıklıkla bu sürecin ağrılı geçip geçmediğini, tel takımından sonra nelerin yapılacağını, dikkat edilecek noktaları ve diş teli fiyatlarıkonusunu detaylıca araştırmaktadırlar. Bu durumda başta diş teli fiyatları olmak üzere genel değerlendirme sorularını birlikte inceleyelim.

Diş Teli Kimler İçin Uygundur?

Diş teli tedavisi her yaştan bireyin sahip olabileceği bir tedavi türüdür. Burada bireyin yaşı ve getirdiği sorun ele alınarak nasıl bir tedavi kurgulanabileceği değerlendirilir. Küçük yaşlardan beri ele alınan işlemler çok daha hızlı bir şekilde sürdürülebilmektedir. Pek çok diş teli türü seçeneği de değerlendirilerek bireyin ihtiyacına göre ele alınabilmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri de diş teli türlerinden etkilenmektedir. Tel türlerinin değişmesi maliyeti de etkilediği için diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde dikkat edilecek bir noktada olmaktadır.

Diş Teli Tedavisinde Ağrı Olur Mu?

Diş teli tedavisi braket adı verilen küçük kare yapıların diş üzerinde konumlanması ile başlamaktadır. Bu yapıların amacı dişi istenen yöne doğru uygun şekilde hareket ettirmektir. Yapıların ilk konumlandığı süreç boyunca bireyler dişlerinde hassasiyet hissedebilirler. Bu durum oldukça normaldir. Metal tel kullanan bireyler için uzmanlar mumsu yapıda bir materyal önererek diş etine telin değmemesi için önlem de sunar. Kısa zaman içinde süreç normalize olur ve birey de alışmış olur.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Diş teli tedavisinde birey uzmandan aldığı bilgilerin uygulanması konusuna oldukça özen göstermelidir. Temizlik, sağlık, beslenme alanındaki ihtiyaçların belirlenmesinin ardından bunları sistematik uygulama konusunda bireylerin dikkat etmesi gerekir. 

Diş teli tedavisi ve sağlık sistemleri hakkında bilgi alarak diş teli fiyatları değerlendirmelerini incelemek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.