Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Gerekli Durumlar
Diş Teli Tedavisinde Gerekli Durumlar

Günümüzde tercihi yüksek olan diş teli tedavisinde pek çok adım birlikte yürütülmektedir. Süreç içerisinde bu adımların birbirini tamamlayıcı bir şekilde ilerletilmesinin sağlanması önemli olan bir durumdur.  Bu adımların incelenmesi ve önemli noktalarca ele alınması gereklidir. 

Diş Teli Kullanımının Önemi

Diş teli kullanımı ile sağlıklı bir ağız yapısı kurulabilmektedir. Alanında uzman doktorlarımız ile sizlere özgü tedavi planı uygulanmaktadır.

Alpdent ile Braket Seçimi Nasıl Gerçekleşir?

Braketler dişlerin üzerine konumlanan küçük yapılardır. Bu yapılar dişlerin hareket etmesini, uygun konumlara ilerlemesini sağlamaktadır. Pek çok braket türü mevcuttur. Braket türleri de diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olduğundan süreç içerisinde değerlendirilmesi büyük önem kazanmaktadır.

Braket türleri beklenti ve ihtiyaçlar dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Metal, şeffaf veya lingual türde olanlardan hangi türü seçeceğiniz büyük önem kazanmaktadır. Süreçte bu durumu etkileyen pek çok etmen mevcuttur. Her tür sağlığınıza katkı vermekte ve pek çok avantajları da içerisine katarak sizlere sunulmaktadır. Öncelikle ilk çıktığı dönemlerde çok fazla çocuklarca tercih edilen metal teller şeffaf türler ile beraber yeni bir değişme uğramış ancak seçilme düzeyini de korumuştur.

Diş Teli Fiyatları Değerlendirilmesi

Diş teli fiyatları değerlendirilmesi pek çok etmenin etkileşimi ile ortaya konulmaktadır. Fiyatlar üzerinde ele alınan tüm değerlendirmeler bireysel plana uygun olarak seçilmektedir. Diş teli fiyatları kullanılan malzeme türünden,  ek müdahalelerden, uygulanan klinikten de etkilenmektedir. Her bireyin tedavi süreci de birbirinden farklılık gösterdiğinden diş teli fiyatları da bu bağlamda değişme içerisine gitmektedir.

Ağız Bakımında Dikkat Edilecek Durumlar

Ağız ve diş sağlığı alanında yapılan gelişmeler bireysel farklılıklara önem göstererek düzenlenmektedir. Ağız sağlığını korumada temizlik çok büyük önem kazanmaktadır. Temizliğin etkili bir şekilde ilerletilmesi ile istenen amaca sağlıklı bir şekilde ulaşmak mevcuttur. Planlanan adımların istenen düzeyde ilerletilmesi ile beraber diş teli fiyatları da değerlendirilerek sürece dahil olmaktadır. 

Alpdent olarak sizlere ihtiyaçlar ve beklentileriniz doğrulsunda üretimler kazandırmakta, destek vermekte ve süreç planlamanıza yardım sunmaktayız. Alanında uzman kadromuz ile sizlere hizmet sunmakta, geri dönüşlerinize uygun planlama oluşturmaktayız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.