Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Önemli Adımlar
dis-teli-fiyatlari

Tel tedavisi günümüzde çok popüleritesi yüksektir ve tercih oranları da fazladır. Ortodonti tedavisi aşamalarında gerekli adımlar sağlanarak süreç ilerletilmeye amaçlanır. Bu alan içinde uzmanlığını ve gelişimini arttırmak adına  çaba gösteren, çeşitli eğitim ve kurslarca gelişim ve değişim sağlayan bireyler de ortodontist ünvanını alabilmektedirler.Pek çok birey farklı nedenlerce tedavi sürecine katılmaya özen gösterir. Bunların çoğunluğu da çene sorunları sebebiyle tedavi olmaya çalışmaktadır. Bu faktör genellikle genetik nedenlere bağlı olarak da oluşum seyredebilir. Kişinin yaş ve şikayet sebepleri de göz önüne alınarak planlamaların oluşturulması sağlanmalıdır. Hastanın yaşı bazı müdahale yöntemlerini gerçekleştirmek adına önem arz eden bir konuma sahiptir. Peki diş teli nasıl takılır ve neden takılır? Çocukluk döneminde meydana çıkabilen bazı yanlış alışkanlıklar kişilerin ortodonti sürecine katılmasında önemli bir yere sahiptir bu alışkanlıklar; emzik veya  biberon kullanma, parmak emme, tırnak yeme, vb gibi daha pek çok zararlı etkilere sahip olacak alışkanlıkları da içermektedir. Basit yapılı aparatları tercih etmekle bu dönemki sorunlar daha kısa sürede çözümlenerek üzerinden gelinebilmektedir. Bazı kişilerin çene kemiklerinin yapısında gözlenen durumlar sebebiyle diş aralarında boşluklar gözlenebilmektedir. Eğer çene kemikleri büyük ve hastanın dişleri daha küçük yapıya sahipse bu durumda ayrık dişlerin meydana gleebilmesi ihtimaldir. Diş teli fiyatları 2019 verilerine etki eden noktalar nelerdir?

Kişinin hangi yaşta olduğu tedavi sürecinde önemlidir. Fakat yaşı bireylerin tedavi olmasında sorun teşkil etmez. Her yaştan birey uygun ortam oluşturarak gerekli tedavi yöntemlerini oluşturarak sürece devam edebilir. Önemli olan etkili müdahale aşamalarını oluşturmak, gerekli adımları sağlamak ve planlayarak çözümlemektir. Temizlik aşamalarına da dikkat ederek gerekli planlamalar sağlanmalıdır. Şeffaf braketler görüntüsel kaygıları azaltmada etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bunun yanı sıra lingual ortodontik tedavi ve şeffaf plakların da üretim aşamaları yetişkin hastalar için yeni tercih seçeneklerinin meydana çıkmasına katkı verebilmektir. Lingual diş teli süreci ağız içinde net olarak gözükmeyen bir yöntem olarak kolaylaştırıcı etkileri ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebeple tercih oranı oldukça fazla olsa da bazı zorluklara da sahiptir.  Bu etmenlerden de bahsetmek süreç açısından önem arz eder. Hastanın dili içteki tellere değerek zamanla dilde yaralanmalar gösterebilir. Sürecin aksayarak bireylerin canının acıtmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlar önceden bireye tek tek ifade edilmelidir. Uygun plan içerisinde yapılacak uygulamalar oluşturulmalıdır. Plaklar ise kişilerin belli zaman içerisinde takılarak yer sabitleme yani pekiştirme yapması için gerekli olan aygıtlardır. Süreçteki kişilere 20 saat plaklarını takmaları gerektiği önerilmektedir. Tedavi aşamasına devam eden bireylerin istediği zaman çıkarıp takabildiği bir tedavi uygulanamalarından olabilmesi sebebiyle temizlik faktörü de daha kolay bir şekilde tanımlanabilmektedir. Özellikle süreç devam ederken kişiler bu uygulamalar karşısında onları nelerin beklediğini ve ciddiyetini iyice benimseyerek doktorun dediklerine önem vererek ilerlemektedir. Yeterince önem verilemediğinde ek sorunlar meydana gelebilir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları bu sorunlar karşısında etkilenmektedir. Diş teli fiyatları 2019da daha uygun ödeme olanaklarına kavuşturulmuştur. Diş teli nasıl takılır sorusuna ek olarakhangi ürünlerin kullanılması gerekmektedir ona bakalım;

İlk muayene sürecinden itibaren muayene aşamaları  ve bilgilendirme adımları gerçekleştirilmelidir. Diş teli yerleşim aşamasında ilk zamanlar kişiler ağızlarında bir ağırlık, ağrı hissini hissettiklerini söylerler. Tellere uyum sağlanana değin bu durumun görülmesi muhtemeldir. Yanaklara ve dile değen diş teli bazı kişilerde ufak yaraların görülmesine neden olabilmektedir. Oluşan problemlerin bir hafta içinde geçerek düzen ortamının sağlanabilmesi gerekebilir. Çok olası durumlarda braket veya telin koparak hasar görmesi durumlarıyla da karşılaşılması gözlenebilir. Doktorun gerekli işlemleri oluşturarak süreci eski haline getirmesi beklenir.

Diş teli tedavisine ilk başlanırken hemen sonraki ilk günlerde dişlerde bir ağırlık hissi meydana gelinebilir. Yanaklar daha gergin, hafif ağrı oluşumu gözlenebilir. Bu durum normaldir. Süreç içerisinde meydana gelebilmektedir. Braketler direkt dişler üzerinde konumlanmaktadır. Bu durum alt kısımlarında çürüklerin oluşumuna engel olmaktadır. Ancak braketlerin kenar kısımlarını dzügün bir biçimde temizlemek süreç açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu kısımlarda daha fazla bakteri ve mikropların artışı ortaya çıkabilmektedir. Doktorunuzun süreç içerisinde kullanmanızın önemli olduğunu ifade ettiği aparatlarla istenilen sıklıkta bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Diş telleri takılıyken dişler kesinlikle gerekli adımları takip ederek temizlenmelidir. Bu durumda tellerin fırçalanma esnasında kopar çıkar gibi korkuların oluştuğu gözlenebilmektedir ancak bu durumun doğruluğu sağlanmamaktadır. Ayrıntılı ve özenli bir temizleme süreci sağlıklı tedavinin ilk adımları ve en gerekli adımıdır. Bu durumun  sağlanması adına süreç için gerekli olan özel olarak kullanılan fırçalar tercih edilmelidir. İstenen ürünlerin tercih edilmesi diş teli fiyatları üzerinde de etki sahibidir. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki ürün değişmelerinden etkilenmekte ve değişim göstermektedir.

Tedavi sırasında kişilerin bu zaman zarfı içerisinde bazı faktörlere diğerlerine göre daha özen gösterebilmeleri istenmektedir. Örneğin braket ve tel yapısını üst düzeyde tumak için kabuklu ve sert besinlerin direkt ısırılarak tüketilmesine sınırlamalar getirilmelidir. Besinleri keserek yemenin daha sağlıklı ağız yapısı için gerekli olduğu ifade edilmelidir. Çekirdeği olan meyve ve sebzeleri tüketirken de çekirdeğini çıkartarak tüketmek daha yararlıdır. Aksi takdirde braket ve teller hasar görebilmekte o da diş yapımıza zarar verebilmektedir. Diş minesine verilen zararlardan ötürü asitli içeceklerin de tüketiminden kaçınılmaldır.

Tedavi için istekte olan bireylerin yaşına, problem durumunun özelliklerine, kulllanılan tekniklere ve yöntemlere bağlı olarak daha farklı müdahale yöntemleri tercih edilebilmektedir. Hastanın sürece olan ilgisi de süreç içerisinde gidişatı düzenlemede önemli bir yere sahiptir. Eğer ağız bakımınız süresince gerekli olacak olan özen ve düzeni  gösteriyorsanız, muayenelerinizi aksatmıyor sık sık geliyorsanız, doktorunuzu dinliyorsanız, sigara alkol kullanmıyor, sert besinlerden uzak duruyor, gerekli ekipmanları yerinde ve uygun şekilde kullanabiliyorsanız tedavi süreciniz sağlıklı bir gidişat içerisinde devam ediyor demektir. Bu durumları ön plana alarak istenen sonuca hızlı ve sağlıklı bir biçimde gitmeyi amaçlayan kişiler bulunmaktadır. Genel olarak tedavi süresi 1,5 yıl olarak ele alınabilmektedir. Uygunsuz olan pek çok etmenlerin ortama konulması diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarında artışların olmasına sebep olabilmektedir.

Dişlerin teller içerisinde hareket halinde olması istenen konumlara gelmesinde etki sahibidir. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli adım değişen konumların korunumunun sağlanmasıdır.

Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları süreç içerisinde tercih edilecek olan etmenlerle önemlidir. Süreçte kullanılan her bir malzeme diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarına da etki göstermektedir. Hepsi birbirine bağlı olarak gelişme göstermektedir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teline bakıldığında fiyatı yüksek fakat uygulanacak kişilerce de tercihi fazladır. Genellikle yetişkin kişiler şeffaf diş teli veya görünmez diş telini daha tercih etme niteliğindeler. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlerleirne göre artış gösterse de ödeme olanakları daha kolaylaştırıcı niteliktedir. Bu durum şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tercih edecek kişiler için ayrı bir önem taşımaktadır.  Diş teli nasıl takılırdan daha önde gelen soru hangi tür teli tercih etmeliyimdir. Çünkü bu durum diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarını belirlemektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında oluşan ürünlerin maliyetlerinden belirlenmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.