Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Süreç Planlaması
Diş Teli Tedavisinde Süreç Planlaması

Ağız ve diş sağlığını korumak ve geliştirmek bireyler için oldukça önemli bir konu olmaktadır. Hem sosyal yaşantıları için hem biyolojik gelişmeleri için sağlıklı ağız yapısını oluşturmak istemektedirler. Bu hem istek hem de zorunluluk olarak ele alınabilmektedir. Bireylerin muayene süreçleri ele alınarak ağız yapısı ve değerlendirmeleri incelenmektedir. Böylece diş teli tedavisine yönelik bulgular elde edilir. Diş teli fiyatları ve değerlendirmeleri de bu muayene bulgularına göre şekillenmektedir. Her bireyin ihtiyacı ve ağız yapısı farklılık gösterdiği için diş teli fiyatları da bu açıdan farklılaşmaktadır. Diş teli bakım süreçleri ve değerlendirmeler için okumaya devam ediniz.

 

Diş Teli Ne Zaman Takılır?

Diş teli tedavisine başvuran bireyler için pek çok seçenek mevcuttur. Hangi diş teli türünü seçeceğine yönelik bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra uzman önerileri de mevcut olmaktadır. Bireylerin içinde bulundukları gelişim dönemleri seçecekleri tel türünü de etkileyebilmektedir. Pek çok birey diş teli tedavi sürecinde metal, şeffaf veya lingual türlerden kendi istekleri doğrultusunda bir seçim yapmaktadırlar. Yetişkin bireyler günümüzde metal tel tercihlerini yapsa da şeffaf telleri de sıkça tercih edebilmektedir. Sosyal anlamda kaygı yaşayan, tellerin görünmesini istemeyenler şeffaf veya lingual tel seçeneklerinden yararlanabilmektedirler. Burada tüm artı ve eksiler değerlendirilerek size en uygun seçenek sunulmaktadır.

 

Diş Telinde Fiyatlandırmalar

Diş teli türleri diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerini de etkilemektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerinde ele alınan durumların incelenmesi ile bireye özgü olan bir çerçeveye sahip bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Her bireyin süreci biriciktir. Diş teli fiyatları konusunu diş teli türü, kullanılacak ek müdahaleler ve değerlendirmeler etkilese de belirli bir çerçevesi de mevcuttur. Alt veya üst çene tedavisinin yapımının ele alınması, tedavi sürecinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş teli tedavisinde gerekli durumlar ele alınarak düzenlenebilmektedir. Diş teli tedavi süreçleri ve değerlendirme koşulları incelendiğinde bu durumları analiz etmek için alanında uzman bir ortodontist ile görüşmeniz gerekmektedir. Alpdent bireysel muayene süreçleri ve değerlendirmeler için sizlere bilgi sunabilmektedir.

 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.