Görüntü
Diş Teli Tedavisine Başlamak İçin En Doğru Yaş
dişteli yaşı

Diş teli tedavisi halk arasında çocuklu yaşlarda uygulanan bir tedavi olarak algınır.Diş teli ile 2 çeşit düzeltme yapılır. Bunlardan birincisi çene kemiklerinin pozisyonunu düzeltme, ikincisi dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmedir. İkincisi ise dişlerdeki çapraşıklığın ayrıklığın yada konum bozukluğunun düzeltilmesidir. İkinci durumda çene kemiklerinin birbirleri ile ilişkilerinde problem yoktur ve bu tedavi için yaş sınırı yoktur. Diş teli tedavisi için kliniğimize gelen hastalarımızın %90 ı ikinci gruba girmektedir. Çene kemiklerindeki bozukluğun ise diş teli tedavisi ile düzeltilebilmesi için hastamızın ergenlik döneminin hemen öncesinde yada başlangıcında tedavisine başlanması gerekir. Çünkü ergenlik başlangıcında büyüme atılımı olur. Maksat bu büyüme atılımından faydalanarak çenelerin büyüme yönünü ve miktarını yönlendirmektir. Örneğin alt çenesi üst çeneye göre geride olan bir hastanın tedavisinde alt çenenin ileri yöne doğru büyümesi hızlandırılır veya üst çenenin ileriye doğru büyümesi yavaşlatılır. Böylece her iki çeneninde birbirine yaklaşması sağlanır.Bu dönem geçtikten sonra çene kemiklerinin konumlarının düzeltilmesi diş teli ile değil cerrahi olarak yapılır ki bu işlemede ortognatik cerrahi denir. 

Bununla birlikte çene kemiklerinin pozisyonunda bir problem yoksa ve sadece dişlerde çapraşıklık varsa bu vakaların tedavi yaşı yoktur. Kliniğimizde 45 yaşında bile diş teli tedavisi uyguladığımız hastalarımız vardır. Kısaca dişlerden kaynaklanan ortodontik  probleminiz varsa geç kaldım diye üzülmeyin!

 Diş teli tedavisi ana dişlere uygulanan bir tedavidir. Dolayısıyla tedaviye başlamadan önce daimi ana dişlerin çıkmış olması gerekir. Çocuklarda Süt dişleri 7 yaşında daimi dişlerle yer değiştirmeye başlar ve 11-12 yaşına kadar devam eder. Bu 7-12 yaş arasındaki döneme karışık dişlenme dönemi denir. İstisnalar haricinde bu yaş aralığında diş teli tedavisine başlanmaz ve karışık dişlenme döneminin bitmesi beklenir. Yalnız üt dişleri düşse dahi daimi ana dişlerin çıkacağı boşluk yeterli değilse ve diş çıkamayacaksa, diş teli tedavisine başlamak için 12 yaşının doldurulması beklenmez ve tedaviye başlanır. Daimi dişlerin çıkacağı boşluklar hazırlanır ve dişlerin değişmesi ağızda tel varken beklenir.


Share: