Görüntü
Diş Teli Tedavisini Sürdürme
Diş Teli Tedavisini Sürdürme

Diş teli tedavisi bireylerin süreç içerisinde diş konumlarını düzenlemek için yürüttükleri bir tedavidir. Bu tedavi içerisinde bireyler sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak için gerekli adımları atmak istemektedir. Bireylerin tedavilerinde onlara destek olmak, doğru bilgiye ulaşmalarına yardım etmek için Alpdent olarak uzman kadromuz ile sizin yanınızdayız. Peki diş teli nasıl takılır?

 

Diş Teli Nedir?

Diş teli, konumlanma, dişlerin doğru hizalanması için gerekli olan müdahaleleri içermektedir. Bu müdahaleler dişlerinizin sağlıklı bir yapıya kavuşması, estetik bir gülüşe sahip olması için gereklidir. Alanında uzman kadromuz da size bu alanda destek vermektedir. Diş teli tedavilerinde pek çok adım ön plana çıkmaktadır. Bunların başında braket seçimi gelmektedir.

 Diş teli tedavisi, alanında uzman bir ortodontist tarafından uygulanmalıdır. Dişlerle çenenin üç boyutlu olarak uyum içerisine getirilmesi işlemini kapsayan bir süreci de içermektedir. Diş teli tedavisinin bir diğer adı ortodonti tedavisidir. Ortodonti tedavisi ile her birey için estetik ve sağlıklı bir gülüş kazanılmış olunmaktadır.

 

Braket Nasıl Seçilir?

Braket seçimi bireylerin kendi istekleri ve doktorunuzun onayı ile şekillenmektedir. Bireyler braketlerini kısa sürede amacına ulaşmak ve rahat etmek için seçmektedirler. Özellikle yetişkin hastalar braket seçimlerinde çok hassas davranırlar. Braketlerinin bakımını önemsemekte ve görünmesini de pek istememektedir. Bu durumda braketlerin yapılarına ve seçimlerine dikkat edilmesi gerekilmektedir. Metal, şeffaf veya lingual braketler süreç boyunca tercih edilmektedir. Bu tercih ile bireylerin süreç boyunca rahat olması ve hedefe motive bir şekilde ilerlemesi sağlanmaktadır.

 

Diş Teli Uygulaması Nedir?

Braketlerin dişler üzerinde konumlanması işlemi diş teli kullanımını kapsamaktadır. Diş teli tedavilerinde bireyler için sağlıklı gülüşleri kazanması adına gerekli adımlar atılmakta, süreç ilerlemesi sağlanmaktadır. Bu işlem çok kısa bir sürede bitmektedir. Diş teli kullanımında takım aşaması bireylerin canını acıtmaz. Kişiler bu durumdan çok kaygılansa da bu durum bu şekilde ilerlememektedir. Alanında uzman ekibimiz ile kısa sürede tel takım sürecini kurmaktayız.

 

Diş Teli Fiyatları Nedir?

Diş teli fiyatları 2024 değerlendirmelerinde bireylerin muayene bulguları büyük önem taşımaktadır. Bireyin getirdiği problem durumu ele alınarak hangi braketi seçeceği nasıl bir tedavi ile ilerleme göstereceği belirlenir. Bu durumlar da diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde etkili olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.