Görüntü
Diş teli tedavisinin gelişimi
dişteli gelişimi

Diş teli tedavisi yüzyıllardır insanların dişlerini düzelttirmek ve daha güzel görünmesini sağlamak için yaptprdığı bir tedavi idi.!800 lü yıllarda Braketler her dişe özel hazırlanan bantlar üzerinie kaynak yapılır, Ve bu banlar çepeçevre dişi saracak şekilde yapışrıtılırdı. Bu yöntem dişleri düzeltmekle birlikte tedavi boyunca ağız hijyenini fazla miktarda bozmakta, Ağızda gereksiz yaralanmalara sebep olmakta ve tedavi sonunda dişlerin arasında hafif boşluk kalmaktaydı. Daha sonra diş üzerine uygulanan yapıştırıcıların geliştirilmesiyle braketler bantlar olmaksızın direk dişin üzerine yapıştırılmaya Başlandı. Bu yöntemle diş tellerin daha estetik görünmesi sağlandı fakat tellerin metalik olması bütün estetiği halen bozuyordu.

  Estetik beklentileri karşılamak amacıyla porselen braketler üretilmeye başlandı. Bu sistemde ortadan geçen tel braketler seramik olduğu için dikkat çekmez hale geldi. Estetik braketler ismiyle uzun yıllar kullanıldı.

  Seramik braketlerle dahi İStediği estetiğe kavuşamayan insanlar için dişlerin iç taraflarına yapıştırılan ve lingual braket sistemi (Dişlerin iç tarafına)denilen braketler üretildi. Diş teli tedavisinde lingual sistem istenilen etkiyi yapmadı.Bu sistemde braketler hiç belli değilken İç tarafta olması sebebiyle dilde sık yaralanmalara yol açar ve total tedavi süresini  uzatır.

Lingual sistemin bu olumsuz özelliklerinden dolayı şeffaf plak tedavisi uygulanmaya başlandı. Diş teli tedavisinde şeffaf plaklar çığır açan bir yöntemdir. Takılıp çıkarılabilen şeffaf  bir seriplaklardan oluşur. Ve buplaklar belirli periotlarla değiştirilerek dişlerin düzelmesi sağlanır.

 


Share: