Görüntü
Diş Telinde Önemli Noktalar
dis-teli-fiyatlari

Diş telinin, diş kökü ve kemiklere zarar vereceği, çürük oluşumuna neden olacağı fikri herkesçe kafa karıştıran bir noktadır. Bunlar tamamen yanlış ve kulaktan dolma olan bilgiler kategorisindedir. Ortodontik tedavi hastanın ağız bakımına gerektiği özeni gösterdiği sürece asla zarar veren bir süreç olarak nitelendirilemez. Bu noktada amacımız zaten kişiye sağlıklı bir diş ağız yapısı sağlamaktır. Aksi durumların olması kişinin elindedir.

Hastalar beklenmedik süreçte belirsiz durumlarla karşılaşabilir. Çoğu kişi olumsuz noktalarla karşılaşacağını ve sürecin istenilen düzeyde ilerlemeyeceğini düşünebilir. Bu yazımızda hangi noktalara dikkat ederseniz tel kullanımında herhangi sorunlar ortaya çıkmayacağını görebilirsiniz sorusuna cevap aranacağını belirtmiş olacağız.

Ortodonti süreci çok kapsamlı gerçekleşir. Doktor ve kişi karşılıklı etkili iletişimde olmalıdır. Aralarındaki iletişim düzeni iyi oturtulmalıdır. Artık iki kişi uzun bir süreç boyunca devam edecek birliktelikte bir bütündür. İstekler, beklentiler paylaşılır sorun olursa çözüm önerileri ortaya konarak tekrar düzenlemeler yapılır. Kişiler daha çok şeffaf diş teli veya görünmez diş telini daha çok tercih ederler. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine göre daha artış gösterebilir .Burada kullanılacak ürünlerin niteliği önemlidir.

Bir tarafın üzerine düşen görevi yerine getirmemesi süreci tamamen bozabilir. Sekiz ay ve iki yıl arası bir diş teli sürecinin aşamalarını düşünürsek iletişim iyi oturtulmadığı sürece aksilikler olacaktır. Bu sürecin çok kapsamlı olması demek her iki tarafın da belirli sorumlulukları yerine getirecek potansiyelde olması demektir. Doktor ilk seansta etkili muayene yapmalı, gerekli tetkikleri yerine getirmeli ve istek beklentileri dikkate alarak tedavi planı aşamalarına başlanmalıdır. Hasta da beklentilerini ve sorunlarını açıkça ifade ederek doktorla ortaklaşa olarak ortodonti sürecine uymalıdır. Beraber işbirliği olmadığı durumlarda süreç amaç olan noktaya asla varılamaz, yapılan tüm çabalara rağmen aksaklıkalr süreci uzatabilir. Hastanın dikkat etmesi, üzerinde durması gereken pek çok nokta vardır ve bu durumda doktorumuz onları hastamıza aktarmak ve önemini ortaya koymakla sorumlu olan kişidir. Tel tedavisi uygulanan kişi ise gerekli kurallara uyum sağlamalıdır. Diş teli fiyatları 2019 yılında daha ödenebilir olanaklara sahiptir.

Dişlerimiz bu süreçte hassasiyet içeren aşamalardan geçer. Diş teli tedavisi sürecinde yapılan işlem uygun  konumda olmayan dişleri doğru yerlere yerleştirmektir. Dolayısıyla bu süreçte dişlerimiz aktif olarak hareket göstermektedir. Yanlış konumdan doğru konuma doktorun müdahale yöntemleri ile geçilir. Dişlere bastırmak veya sert müdahalede yöntemlerinde bulunmak yapılarına hasar verebilir. Bu yüzden bazı besinleri tüketmede dikkatli olmak gerekir. Bu süreçte kabuklu ve sert besinler ısırılarak yenmemelidir. Uygulanan basınç tellere, braketlere, diş köklerine ve yapısına  hasar verebilir. Besinleri parçalara ayırarak bölüp yemek daha tercih edilmesi gereken bir durumdur.

Bazı besinlerin de diş yapısına uygun olmayan etkileri olduğu için tüketilmemesi önem taşır. Eğer tüketilmesi kişi için zorunluluk içeriyorsa  bile çok etkili bir temizlik gerekir. Yalnız bu süreç boyunca değil her zaman diliminde çok sert kabuğu olan besinleri dişle kırmaktan kaçınmak gerekir. Sert besinler dişlerde kırılmaya ve yapılarının bozulmasına sebep olabilirler. Ayrıca sadece besinler değil içecekler de burada dikkat edilmesi gereken noktalar olarak öne çıkar. Asitli içeceklerin fazla tüketimi de diş minelerine ciddi zarar verir. Bu yüzden süreç içerisinde tüketilmemelidir. Tüketen birey de doktor muayenesinden sonra onun önerdiği biçimde ürünleri kullanmalı, daha sonra hemen temizleme işlemini gerçekleştirmelidir. Küçük minik yapıda olan yiyecekler (pirinç, bulgur vs) tellerin arasına girerek dişleri rahatsız eder. Bu parçacıklar diş köklerine kaçabilir. Bu sebeple tüketirken çok dikkatli olunmalıdır. Temizliğine özen göstermek gerekir.Etkili temizlik olmazsa küçük noktalarda birikimler oluşur ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Oluşacak sağlık sorunları diş teli fiyatları 2019 yılındaki artışları gösterebilir.

Spor yapan kişiler ağzılık kullanarak diş telini olası hasarlardan korumalıdır. Hassas olan dişlerimizin  güçlenmeye çalıştığı bu dönemde top gibi sert bir cismin dişlere vurması büyük hasarlara sebep olabilir. Dişlerinizi hayatınızın her anında güvence altına almaya çalışmalısınız. Bu noktada olan büyük hasarlar tellerin düzenini tamamen kaybetmesi ve tekrar tedavi sürecine başlamak demektir. Hafif etkiler ise muayene sürecinde oturtulabilir. Düzen kaldığı yerden devam eder ancak hangi durumun bize etki edeceğini bilemediğimiz için dikkatli olmakta fayda vardır.

Sürece başlarken dikkat edilmesi öenmli olan çok önemli bir kural daha bulunur. Diş tedavisi kişinin çabaları ile ilerler. Bu yüzden ilk olarak sizden beklenen ve yapılması önem taşıyan noktaları belirleyerek uygulamak önemlidir. Zamanında muayenelere gitmek gerekir. Muayenelerde sizin yaşamınızı etkileyen, sizi rahatsız eden noktaları belirtip mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Doktorunuz süreç içerisinde size ilaçlar önerebilir varsa ilaçları yerinde zamanında ve dozunda kullanın. Hijyeninize gerekli özeni gösterin. Hijyen için gerekli gargaraları, fırçaları, diş iplerini doktorun önerdiği biçimde kullanın. Dişlerimizin üzerinde braket denilen yapılar bulunur. Yapıları ve hassasiyetleri farklı olan bu parçalar tedavi sürecinin önemli adımını oluşturur. Braketlerimizin alt kısımlarında çürük oluşumu meydana gelmez çünkü direkt dişle temas halindedir. Fakat kenar kısımları mikrop ve bakteri oluşumuna elverişli olduğu için her zaman temiz tutulması gerekir. Temizlenme gerçekleşmediğinde dişlerinizin etrafında beyaz tabakalar görülebilir. Bu tabakalar hemen dişlerini temizlemelisiniz mesajını bize verir. Zamanla beyaz renklerin daha koyu renklere geçişini de gözlemleyebilirsiniz. Artık çürüme gerçekleşmektedir ve süreç gitgide uzama ve daha zahmetli hale gelme tehlikesi altındadır.

Temizleme işlemini gerçekleştirirken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her noktada her ürünü kullanmak önemlidir. Doktorun önerdiği ürünlerin kullanılması gerekir. Kimi zaman kişiler maaliyeti yüksek diye bazı ürünleri kullanmaktan kaçınabilirler. Onun yerine daha ucuz olacak ürünleri ararlar. Bu davranış eğer onay verilmiyorsa yapılmamalıdır. Yan ürünler istenilen niteliğe ve sağlamlığa sahip olmadığı için dişlerimize yarar yerine zarar verebilir doktorumuz kullanmak istediğimiz ürünleri incelemelidir. Amacınız iyi bir ağız yapısına sahip olmak kesinlikle kaliteli ürünlerle tedavi sürecinizi sürdürmelisiniz. Bu konuda doktorunuz size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Her sıradan diş fırçası ile bu işlem yapılamaz, ortodontik fırçalar gerekir. Yumuşak ve yuvarlak uçlular daha ön plandadır. Kullanılacak ürünlerin neler olduğu doktorca belirlenirken fiyatları da diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişmeler sonucu belirlenir.

Süreç aşamaları uygun atlatıp devam ederken sonlanmaya doğru kişilerin sürece eski önemi vermediği durumlar ortaya çıkabilir. Dişlerinizde düzelmeleri gözlemledikçe artık bitti düşüncesine kapılmamak gerekir. Dişlerimiz hala hareketlerine devam eder. Bu sebeple yapısının korunması gerekir. Seansları asla bırakmamak gerekir. Doktorunuzla her seansta gelişmeler ve varsa problemler ele alınmalıdır. Süreç bitmeye yakın doktorlar hastalarına istenilen diş yapısının, konumun bu şekilde kalması için aparatlar verir. Bu aparatlar dişlerin bulunduğu konumun korunmasına yardımcı olur ve yerinden oynamasına engeller. Bazı durumlar örneğin;

Seansları etkili takip etmemek

Sürecin bitmediği halde bitti gibi  davranarak gerekli sorumlulukları aksatmak

Temizliği etkili yapmamak

Diş ve diş etlerinde gözlemlediği herhangi bir problem karşısında doktora danışmamak

Doktorun önerdiği ürünleri kullanmamak

Sabitleyici-pekiştirici ürünleri gerektiği süre kullanmamak  olabilir

Bu etmenler kişininin sürecini aksatır ve süreci en başa döndürür. Ne kadar hızlı ve etkili çözüm süreci yürütmek istiyorsanız o kadar kendinize iyi bakım göstermeniz gerekir. Süreçte ana unsur siz ve sizin uyguladığınız yöntemlerdir. Siz çaba göstermediğiniz ve kendinize önem göstermedikçe ilerlemeler olmayacaktır aksine gerilemeler gözlemlenebilir.  Gerilemelerin görülmesi hem sizin hem de uygulayıcının moralini bozar.

Diş tellerini takmak istiyorsanız önyargılı davranmayın. Bu yeni bir deneyimdir, herkes yeni deneyimler karşısında birbirinden farklı etmenlerle karşılaşır.

Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde ne gibi etmenler var onlara değinerek diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerindeki artışlara bakalım;

Diş teli nasıl takılır sorusunu cevaplarsak; braket denilen ve diş üzerinde bulunarak telleri tutan küçük yapıların dişlere özel malzemeler ile tek tek yapıştırılması ile teller takılır. Burada önemli olan durum diş teli nasıl takılır sorusunun yanında hangi braket çeşidinin kullanılması gerektiği sorusuna cevap aramaktır. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli gibi çeşitler tercih edilebilir. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih ile oluşturulur. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli kişilerce daha fazla tercih edilmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu durumlarda artış gösterir. Doktorunuz  ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde uyumu sağlamalısınız. Kişiler diş teli fiyatları sebebiyle süreçten kaçınma gösterebilmektedir.Kendi dişlerinizi kullanacağınızı bilmeniz sizi bir kere daha düşünmeye yetmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerini doktorunuz ile konuşmalısınız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.