Görüntü
Diş Telleri ile Hayata Gülümse
dis-teli-fiyat

Etkili bir gülümseye sahip olmak her bireyin ortak istekleri arasındadır. Bunu rahat ve etkili bir biçimde zevk alarak yapabilmenin türlü yolları bulunmaktadır. Elbette ortodontik diş teli tedavisi ile en doğal ve etkili çözüme ulaşabilmek mümkündür. Fakat bu alanda öğrenilmesi gereken pek çok nokta vardır. Peki diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları nelerdir?

Temel olarak anlatmak gerekirse ortodonti tedavisi diş ve çenelerdeki sorunlarıın, görüntüsü istenen düzeyde olmayan görünümün düzenlenerek istenen konuma getirilmesi işlemidir. Ortodonti doktorluğunun özel bir uzmanlık alanı olan dişlerde, çenelerde ve bu durumlardan kaynaklı olarak çevre dokularda meydana gelebilecek ya da oluşabilecek düzen sorunlarının belirlenerek, önlenmesi ve giderilmesi konularında çalışmalar yapmaktadır.

Ortodonti tedavisi istenen nihai estetik bir görüntü kazandırmaya ek olarak, besinleri öğütme işlevini ve gülümsemeyi yüksek tutarak ve çene sorunlarına çözüm getirir. Bu durumlara ek olarak merak edilen bir diğer hususlardan bir diğeri ise tedavi sürecinin ne kadarlık bir zaman dilimini kapsadığı ile ilgilidir. Bu durumu tespit etmek için hastanın dişlerinde bulunan çapraşıklığın derecesini ve seyrini kontrol etmek gerekmektedir. Temel olarak ifade etmemiz gerekirse bu süre 6 ay ile 3 yıl arasında değişen bir zamanı kapsayabilmektedir. Tedavi sürecinin istenilen zamanda bitmesi ve iyileşmenin sağlanması süreç içerisinde görev alan ögelerin birbiri ile etkili etkileşimi ile gerçekleşmektedir. Tedavi sürecinden söz ettiğimiz bu yazımızda tedaviye en uygun olacak ve verim sağlanacak olan başlama yaşından da söz etmek kafa karışıklıklarını önlemek adına önemlidir. Bu durumu daha açmak gerekirse küçüklükten beri ilk dişlerin çıkmasından itibaren çocukları diş kontrollerine götürmek gerekmektedir.

Tedavi sürecine başlamayan bireylerin yanılgı yaşadığı bir durum mevcuttur. Çocuğun ilerleyen dönemlerde dişlerinin kendilerince düzeleceğini düşünmek hatalıdır. Çarpışık dişlerin büyüme süreci düzelmesi normal seyrine gelmesi durumu mümkün değildir. Öncelikle ergenlik döneminde çene boyutlarında azalmalar oluşmaktadır. Bu sebeple tedavi için hatalara yer verilmeden muayene süreci başlatılmalıdır, geç kalınmaması gerekmektedir. Peki hangi türü seçmem gerekir? Görünmez diş teli veya şeffaf diş telinin diğer tellerden farkı nedir?

Öncelikle muayene süreci başlatılır. Bu süreçte ilk olarak gerekli kontrollerin yapılarak ek müdahalelerin oluşup oluşmayacağına bakılmaktadır ve tedavi sürecinin ne kadar uzayacağına ne kadara diş teli fiyatları 2019 tedavisinin nasıl uygulanacağına karar verilir. Tedavi sürecinde ilk olarak diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları, braket çeşitlerine göre nasıl değişeceği konusunda planlama yapılmalıdır. Bu kısımdaki tüm etmenler diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları için oldukça önemlidir. Daha sonra diş teli nasıl takılır sorusuna cevap aranmaktadır. Burada başlıca yöntemlere de değinmek arz eder çünkü bireyin tedavisine göre değişim gösteren bu süreçte müdahalenin kişiye en üst düzeyde yarar sağlaması şeklinde karara varılması çok önemlidir. O zaman genel olarak ortodonti fiyatlarınca şekillenen temel etmenlerden bahsetmeye  çalışalım.

Ele alabilceğimiz dört seçenek bulunmaktadır. İlk olarak dıştan braketlerle uygulanan tedavi yöntemini ele almamız gerekmektedir. Diş teli sürecinde standardize olmuş bir nitelikte tellerinin dişin dış yüzeyinden geçerek konumu sağlamasıdır. Bu yöntemde dişlere monte edilmek için yapıştırılan aparatlar yani braketler metal, porselen, safir, kompozit olarak ifade edilebilmektedir. Metal braketleri tek tek ele aldığımızda; estetik görüntü anlamında en az tercih edilse de ancak bireylere tedavide hız anlamında en çok katkı veren türdür. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki değerlendirmelere göre maliyeti de daha az olarak ifade edilebilir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları zaman içinde bu türlerden de etkilenerek şekillenmektedir. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli de bu bağlamda değişiklikler göstermektedir.

Safir/seramik/kompozit braketler de metal braketin kazandıramadığı estetik görüntüyü önde tutanlar için uygun bir durumdur. Ham maddesi safir olan şeffaf braketler, dıştan incelendiğinde yalnızca içinden geçen telin belirgin olduğu dişin rengine sahip olan seramik braketler de bu opsiyonların alt boyutlarında ele alabildiğimiz türlerdir. Bunun yanı sıra diş teli fiyatları bağlamında da daha uygun olabilecek alternatifleri olan kompozit braket seçeneği de mevcuttur. Kompozit braketin tercih edildiği diş teli fiyatları daha az olduğu için braketin dişe tutunmsında bazı problemler gözlenebilmektedir. Ortondi fiyatları bu bağlamda istenilen tercihe göre şekillenecektir.

Diğer bir tedavi yöntemi ise dişin içinden monte edilen tellerdir. Bu uygulama diş teli fiyatları 2019 bağlamında daha yüksek maliyelere sahiptir. Teller iç kısımda olduğundan dili rahatsız edebilme özelliğini de taşımaktadır. Uygulamanın ilk başlarında konuşma fonksiyonlarına sekteye uğrama durumu gözlenebilmektedir. Diş teli fiyatları 2019 bağlamında incelediğimizde daha yüksek maliyetli türün olduğunu anlayabiliriz.

Diğer bir ele alabileceğimiz diş teli uygulaması, şeffaf plaklarla diş teli tedavi sürecidir. Diğer bir ifadeyle görünmez diş teli / şeffaf diş teli türleridir. Estetik kaygıları en aza indirecek olan türümüzdür. Fakat bu uygulama ile her çarpaşıklık hemen düzeltilememektedir. Plakların etkisi diş üzerinde sınırlı kalır ve  bazı diş hareketleri istenilen düzeyde gerçekleştirilememektedir. Bu nedenden ötürü bu tedavi sürecinin herkes için uygunluğu sağlanamamaktadır. Eğer hasta bu uygulamayı tercih etmek istiyorsa doktoru ile bu türün hasta için uygunluğu konusunda anlaşmalı ve muayene sürecindeki adımları göz önünde bulundurarak kontrol etmelidir. Plakların üretimi laboratuvar ortamında sağlandığı için maliyeti de fazldır.

Hareket halinde olunan plaklarla tedaviden de bahsedelim. Bu tür tedavi daha çok çocuklarda gözlenen problemlerde de tercih edilmektedir. Bu aparatlar hem dişlerin hem de çenenin arasındaki ilişkileri düzenleyebilmek amacında kullanılmaktadır. Ortodonti fiyatları da bu süreçte değişmeler göstermektedir. Bu uygulamanın pek çok kişi tarafından seçilmesini nedeni, bu tedavide çevre dokular da sürece katkı sağlar. Büyüme gelişme evreleri hala hızla devam eden bireyler de süreçten gerekli katkıları almaktadırlar. Yapılan katkılar da kalıcı bir şekilde bireye katkı sağlamaktadır.

Bu tip ürünlerin kullanılarak sağlandığı tedavi yöntemleri, uygulama türleri sınırlıdır. Hasta ne zaman dilerse ürünü takıp çıkarabilme olanağına sahip olduğu için  sürece uygulanması kolay bir tedavi sağlamaktadır. Diş teli nasıl takılır sorusunda ise ifade edilmesi önem arz edecek olan müdahale yöntemleri mecuttur.

Genel bağlamda tel tedavisini değerlendirdiğimizde sonuç olarak her şeyden önce hasta cebinde sağlıklı özgüvenli gülüşü ile tedaviyi sonlandırabilmektedir. Bu sonuç bireye verdiği emeklerin karşılığını almanın mutluluğunu yaşatacaktır. Sosyal ve iş ortamında rahatlığı ve başarıları da ardında getirir. Tel tedavisi sayesinde sağlıklı bir ağız yapısı kazanılır ve sağlıklı bir görünüm elde edilmiş olur. Estetik görünümde tercih edilecek yöntemler diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine esas alınarak değerlendirilir.

Kişiler istenilen öğütme çiğneme fonksiyonlarını geri kazanmış olacaktır. Çapraşık görünümden artık uzak olan bireyler rahat iletişim kuracak, kendilerini istediği gibi  ifade edecek, rahatça yemek yiyecek, ağız bakımını yapabilecek emeklerinin karşılığını aldığı için de süreçten memnun olarak ayrılacaktır. Kişinin süreç başından beri istediği nihai hedef içten bir gülümseme ile çevresine ışık saçmaktır. Ve bu onun en büyük hakkıdır. Bunu elde etmenin yolu da tedavi sürecinden geçmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.