Görüntü
Diş Tellerinde Doğrular ve Yanlışlar
dis-teli-fiyatlari

Hayatın doğal seyrinde pek çok birey diş teli kullanmayı tercih edip istese de duyduğu doğruluğundan ya da yanlışlığındna emin olmadığı cümleler onu sürece başlamada kararsız kalmasına neden olmaktadır. Bu demek oluyor ki tek tek hastaların tercihlerini ertlemelerine neden olan ve diş teli sürecini ertelemelerine sebep olan durumlara bakalım. Çeşitli sorulara cevap alalım. Bu sorular şu şekilde olabilmektedir:

Diş teli nasıl takılır?

Görünmez diş teli nedir?

Şeffaf diş teli nedir?

Diş teli sadece ileri derece bozukluğa sahip kişilerin kullanması gerekecek olan bir yöntem olarak ifade edilmemelidir. Her yaştan birey gerekli görüdüğü takdirde bu yöntemi tercih edebilmektedir. Dişler sabit bir yapıda bulunmadığından dolayı teller ile rahatça hareket halinde olabilirler. Bu faktör yaşam boyu değişiklik göstermeden devam etmektedir. Kişinin yaşının kaç olduğunun tedavinin olmasında önemi bulunmaz.. Ağız yapısı diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde oldukça etkilidir. Diş teli fiyatları,  diş teli fiyatları 2019 hesaplamaları üzerinden ilerleyerek devam eder. Bu nedenle sekizli yaşlardaki bireylerin ağız yapılarını da otuzlu yaşlarında olan bireylerin ağız yapısını da iyi değerlendirerek başlamak gerekmektedir. Küçük bir çocuk, belki de bir yetişkin bireye göre oldukça geç bir süreç  içinde istediği ağız yapısına kavuşacak noktaya gelecektir. Kişinin yaşı tedavide kesin belirleyici bir faktör olarak ele alınacak nokta değildir. Diş teli fiyatları ele alındığında her adımın etkili olması süreç içerisinde önem taşımaktadır. Diş teli fiyatları 2019 verileri ile karşılanarak maliyetler değerlendirilmektedir. Ortodonti fiyatları, diş teli fiyatları 2019 fiyatlarından oluşmaktadır. Görünmez diş teli ve şeffaf diş teli fiyatlarında artışa neden olmaktadır.

Diş teli sürecinin çok uzun süreceği inancı da kişiye göre değişmeler göstermektedir. Diş tedavisinde ilk olarak muayene aşaması sağlanır ve gerekli olacak olan tetkikler yerine getirilerek süreç başlanır. Burada dikkat edilmesinin önemli olduğu bir diğer faktör de sürekli diş çekilmesi düşüncesinin kişide oluşturduğu korkudur. Doktor gerekli gördüğü vakit ve düşmemiş süt dişleri olan kişilerin varlığında çekimi ön plana alabilmektedir. Her doktor her zaman birçok diş çekme ihtiyacını kendinde bulmaz. Ayrıca ortodontik tedaviyi her doktorun uygulaması süreç açısından uygun değildir. Bu nedenle ortodonti uzmanı olmayan kişilerin işlemi yapmaması süreç ve kişinin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Uyguladığı kuvvet diş köklerine ve diş yapılarına zarar verecek nitelikte değildir. Uzman kişi bu durumun farkında olacak ve uygun müdahale etmeye çalışacaktır. Amaç bu noktada dişin sağlıklı yapısını korumak, ona zarar vermemeye özen göstermektir. Ortodonti fiyatları bu amaca hizmet edebilmej için artış gösterebilmektedir.

Kişinin takılan diş teline uyumu için kendine zaman vermesi daha uygundur. Bu süreçte dudak dil koordinasyonunun etkili sağlanması için de birkaç güne ihtiyaç vardır. Ortodonti tedavisi emek gerektiren bir süreci temsil etmektedir. Telaffuzda hafif değişiklikler geçici olarak ortaya çıkabilmektedir. Diş teli nasıl takılır sorusunda da bu uyumu kolaylaştırıcı bilgiler verilmelidir.

Bazı besin türlerini tüketmek diş teli süreci içerisinde sizi zorlayabilir. Örneğin çok katı ve kabuklu besinler diş yapısına alışma sürecinde zarar verebilmektedir. Zamanla alıştıkça istediğiniz besin türünü yiyebilecek konuma gelebilirsiniz. Yalnızca dişlere ve tellere yapışan ve leke oluşumlarına sebebiyet verecek olan yiyecek ve içeceklerin ağız bakımında oluşturduğu zorluklardan dolayı tüketilmemesini, veya sınırlamaların getirilmesini önermek durumundayız. Asitli içecekler sadece bu süreç için değil genel olarak diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen besinler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer çok fazla yemek içmek istiyorsanız ne dozda olması gerektiğini ve nasıl tüketilmesinin sizin sağlığınız için uygun olacağını, ne sürede diş fırçalanması gerektiğini bilmeli ve dikkatle uygulamasını yapmalısınız. Ayrıca dişte teller bulunurken dişlerin iyice temizlenmesi gerektiğini de unutmamakta yarar vardır. Tellerin olması temizliğin olmayadabileceği anlamına gelmez, aksine ekstra temizliklere devam etmek gerekmektedir. Sadece işlemleri doktorun nasıl ve ne şekilde hangi aletlerle yapması gerektiğini gözeterek yapılması önemlidir. Aletler diş teli fiyatları üzerinde etki sahibidir. Diş teli fiyatları 2019 maliyetine göre de düzenlemeler yapılır.

Dişlerin sağlıklı yapıya sahip olabilmesi için yapılan bu tedavi sürecinin çürüklere yol açabileceği düşüncesinde hatalar bulunabilir. Burada önemli olan gerekli önemi ve ağız temizliğini üst düzeyde tutacak biçimde uğraşmaktır. Çapraşık dişlerin arasında biriken besin artıkları istenilen aletler yardımıyla uygun biçimde temizlenmez ise orada kalıp çürümelere, ağız kokularına hatta enfeksiyonların oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Dikkat edilerek yapılan her bakım tüm sorunların önüne geçmede etki sahibidir. Ortodonti fiyatları sorunların oluştuğu durumlarda daha artış göstermektedir.

Ortodontik tedavi 8 ay 2 yıl arasında oluşacak olan bir süreçtir. Kimin ne kadar ne süre tellerini kullanabileceği doktorca kararlaştırılır. Süreç içerisinde oluşum sağlayacak olan fiyatlar diş teli fiyatları 2019 verilerince desteklenir. Görünmez diş teli ve şeffaf diş teli fiyatlarına dikkat ederek sürece başlamak önemlidir.

Çocukların tedavisine 12 yaşından önce asla  başlanmasının uygun olmadığı düşüncesi yanlıştır. Çeşitli renklerde lastikler ile desteklenen teller çocuklar için ilgi çekici hale getirilebilmektedir. Diş teli fiyatları süreci etkilememesi için önceden bilgilendirme yapılmalıdır. Ortodonti fiyatları kişilere göre değişkenlik gösterir.

Konumlanma sorunları düzelen dişlerin bir süre sonra tekrar konunmlarına geri dönmesi söz konusu olacak bir durum değildir. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki tedavi, süreç bittikten sonra plak kullanımı ve sabitleyicilerin kullanılması ile devam ederek kalıcılığı sağlamada önemli bir yere sahiptir. Diş teli nasıl takılır sorusuna verilecek cevaplar süreç başında bilgilendirilmelidir.

Porselen braketlerin çabucak kırılıp ve dayanıksız olabileceği etmeni de doğru olarak kabul edilmez. Belirtilmesi gerekli olan önemli nokta o porselen yapının sağlam olup olmadığıdır. Her plak her hastaya uygun olarak tasarlanmaz. Şeffaf plakların hangi hastaya ne şekilde uygulandığı doktorca belirlenebilmektedir. Gerekli olan tüm etmenler doktorca açıklanır, müdahaleler uzman doktorca gerçekleştirilmektedir. Süreçte kullanılması önemli olan malzemelerin yerlerine doğru şekilde ve aralıklarda konumlandırılması süreç için oldukça önemlidir. Şeffaflar gerektiğinde takıp çıkarılabilir nitelikte olduğundan ötürü, hastaların kullanımını da kolaylaştırcak etkiye de sahiptir. Bu noktada şeffaf plaklar ile diğer şeffaf estetik braketler arasındaki farklılıkların  da ifade edilebilmesi gerekir. Şeffaf apareyler de direkt gözükmeyen ve  tel kullanılmayan tedavi olarak isimlendirilen türler arasındadır. Dişlerin kalıbı alınır, ve  yapılan şeffaf düzeltme plakları kullanılarak metal tellerle aynı temizleme ve bakım kurallarına dikkat ederek ilerlemek gerekmektedir. Sürekli dişlere yapışan, leke bırakacak olan besin türlerinden uzak durmak daha yararlı bir süreç geçirmenize katkı sağlayacaktır.

Tel takım sürecinin acı verdiği ve insanların yıllarını aldığı düşüncesini tekrar revize etmek süreç için faydalı olacaktır. Süreci kolaylaştıcı etkiere sahip olacak olan aletler kullanılarak teller belirli düzen çerçevesinde takılır. Bu işlemler özel aletlerle gerçekleştirildiğinden ötürü çok fazla zamanımızı almaz. Daha sonra muayenelerde kontroller yapılarak tellerin sıkılaştırılması gerekir bu sırasında da acı hissetmezsiniz. Tedavi süresi bittiğinde de çıkartma işleminin yapılması gerekmektedir. Bu aşamada özel aparatlar kullanılarak, üzerindeki yapışkanların temizlenmesi gerekir. Temizleme ve çıkartma işleminde de canınız acımayacaktır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.