Görüntü
Dolar artınca diş teli fiyatları ve implant fiyatları artar mı?
implant fiyatları

Dolar son 2 ayda belirgin  şeklide artış gösterdi. Peki implant ve diş telinde fiyat aynı şekilde artacak mı ? 

Öyleki diş telinde ve implant yapılırken kullanılan malzemeler ithal edilmektedir. Dolayısı ile maliyet şüphesiz 2 kat dolar artışına parelel olarak artacaktır.

Ancak diş klinikleri , implant ve diş teli merkezlerinin fiyat artışını dolarla paralel değil maliyete paralel artırması daha mantıklı gibi görünüyor. Örneğin klniğimzide eskiden yapılan tek çene diş teli maliyeti 3000 tl ise doların 2 kat artması ile birlikte 6000tl ye çıkması bizce uygun değildir. Onunun yerine maliyetteki ör. 1000tl lik artış Tek çene diş teli fiyatını 3000tl den 6000 tl ye değil 4000tl ye çıkarması daha kalbe yatkın olacaktır

Ülkemizde yerli diş teli ve braket üretilmemektedir. Dolayısı ile ekonomik olarak diş sağlığı sektöründe dışa bağımlı durumdayız. Dövizdeki her tür yukarı hareket kaçınılmaz olarak maliyeti arttırmakta bu da diş teli fiyatlarında artışa neden olmaktadır. 

Ancak tercih halinde implantta yerli üretimler bulunmaktadır.  Yerli üretim implant tercihi sıklıkla hastalarımıza sunulmaktadır. Yerli implant firmaları dolar artışına bağlı hammadde maliyeti artışını öne sürdükleri taktirde yine yerli implant aldığımzda dahi daha yüksek maliyetle karşılaşabiliyoruz. 

Aslında her yapılan implant tedavisinde implant düştüğü taktirde-nadir görülen durumdur- implant firması ücretsiz yenisini temin etmektedir. 

Diş telinde esas olan kaliteyi belirleyen fiyat performans olayıdır. Yani takılan diş teli kısa zamanda spontan kırılıyor ise bu kalitenin yeterli olmadığı anlamına gelir. Tabii hastaların kullanım koşulları kötü olup kurallar uymadıkları taktirde  diş teli  kalitesi ne olursa olsun kırılmalar kaçınılmazdır. Aslında bu noktada çoğu orotodonti uzmanı diş telini en kaliteli olandan seçmektedir. Hem maliyette artış hem de iş gücü kaybı olmaktadır.

Dİş teli ve implant noktasında fiyat artışını minimal tutup halkımızın yanında olmaya gayret edeceğiz.  


Share: