Görüntü
Görünmez Diş Teli
Görünmez Diş Teli

Ağız sağlığı bireylerin sağlığına ek olarak sosyal yaşamları için de oldukça önemli olmaktadır. Pek çok birey dişteki bozukluklar ve çapraşıklıkları çözümlemek için diş teli tedavisine başvururlar. Görünmez diş telleri günümüzde çok tercih edilen türlerdendir. Görünmez diş telinin tedavisi bireylerin sağlıklı gelişim süreçlerini sürdürebilmesi adına önemli bir yer tutmaktadır. Pek çok durumda diş teli tedavisine başvurmak mümkündür. Uzmanınız size gerekli tedavi süreçlerini sunmakta ve seçenekleri değerlendirmeniz için gerekli bilgileri vermektedir. Diş teli bakım süreçleri ve görünmez diş teli bakım süreçleri hakkında bilgi almak için okumaya devam ediniz.

 

Diş Teli Tedavisi

Diş teli bakım süreçleri önemli bir yer tutmaktadır. Pek çok birey bu destek süreçlerine başvurarak sağlıklı bir ağız yapısı geliştirmeyi sağlamaktadır. Diş teli tedavisinde alt ve üst çenenin düzgün bir şekilde kapanmaması durumunda gerekli destek sağlanabilmektedir. Dişlerin kendilerine ait anatomik olarak dizilimini kazanması için diş teli tedavisi önemli bir noktada yer almaktadır. Diş teli tedavisinde pek çok diş teli türü tercih edilmektedir. Metal, şeffaf ve lingual türde diş teli türleri tedavi sürecinde tercih edilebilmektedir. Kişinin bireysel tercih ve ihtiyaçları diş teli tedavisinde etkili olabilmektedir. Görünmez diş teli tedavisi de şeffaf veya lingual türde diş teli tedavisini içermektedir. Dişlerde daha az görünen bu diş teli fiyatları da farklılaşmaktadır. Diş teli fiyatları üzerindeki etmenlerin çeşitli olduğunu bilmekteyiz. Diş teli fiyatları üzerindeki etmenler incelendiğinde ek olarak diş teli türünün önemini de görebilmektesiniz. İlk çıkan metal türler yerini pek çok tedavi türüne dönüştürmüştür. Bu değişim ve dönüşüm bireylerin tedavi süreçlerini çeşitlendirmiştir. Böylece bireyler kendi özelliklerine uygun bir sistemi benimseyerek sürecini yönetmeye başlayabilmektedir. 

 

Diş Teli Süreci Nasıl Düzenlenir?

Her bireyin bireysel başvuru süreçleri mevcuttur. Bireysel olarak pek çok kişi tedavi sürecine başvurmaktadır. Burada dikkat edilecek ana konu bireyin muayene bulgularına göre sürecin şekilleneceğini bilmektir. Siz de bizi ziyaret ederek ücretsiz muayene olabilir ve bireysel destek süreciniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.