Görüntü
Görünmez Diş Telinin Avantajları
Ortodonti fiyatları

Ortodonti tedavisinde maksat, dişleri hareket ettirebilecek miktarda bir kuvvet oluşturarak, dişleri istenilen yöne hareket ettirmektir. Eskiden bu ortodontik kuvvet, dişlerin dudağa bakan yüzeylerine yapıştırılan metal braketlerle oluşturuluyordu. Metal braketlerin belirgin görünmesi sebebiyle önce estetik braketler sonra lingual braketler sonrada şeffaf plaklar üretildi. Böylece görünmez diş teli kavaramı ortaya çıktı.
  Estetik braketler teknik olarak metal braketlerle tamamen aynı olup sadece görünümü farklıdır. Safir, sert plastik veya seramikten üretilir. Metal braketlere göre daha hassas olup dikkatli kullanılması gerekir. Daha hassas olduğu için tüketilmemesi gereken yiyecek ve içeceklerden hasasiyetle uzak durulması gerekir. Tüketilmemesi gerekenleri ayrıntılı olarak anlattığımız diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Diğer bir nokta estetik braketler beyaz ve şeffaf renkli oldukları için lekeyi metalik renkli braketlere göre daha fazla gösterirler. Bunun sebebi daha çok leke tutmaları değil, aynı beyaz bir kıyafetin lekeyi daha çok belli etmesi gibi lekeyi daha çok göstermeleridir. Bu sebeple estetik braketlerin temizliğini ve güzelliğini koruyabilmesi için fırçalamasına dikkat etmeniz gerekir. Diğer bütün özellikler metal braketlerle aynı olup bütün diş yapılarının düzeltilmesinde kullanılabilir.
Lingual braketler; dişlerin dile bakan iç yüzeyine yapıştırılan braketlerdir. Dışarıdan hiçbir şekilde belli olmazlar. Sanki ağzınızda diş teli yokmuş gibidir. Yalnız ağız yapısının dile bakan iç tarafının hacminin  küçük olması sebebiyle dilin bulunduğu alanı daraltırlar ve dilde yaralanmalara sebep olurlar. Hatta bazen bu yaralanmalar ciddi boyutlara ulaşabilip çok rahatsız edici olabilir. Lingual braketler aynı zamanda çok pahalı olu tedavi süresini yüzde elli oranında artırırlar. Bu dezavantajları haricinde metal braketlerle aynı teknik özelliklede olup birçok diş yapısının düzeltilmesinde kullanılabilir.
 
  Buraya kadar görünmez diş teli başlığı altında anlattığımız bütün yöntemler diş üzerine yapıştırılarak uygulanır ve tedavi bitesiye kadar diş yüzeyinde kalır. Yani sabit tedavidir. Şeffaf plak tedavisi ise; dişlerin üzerine takılıp çıkartılabilen ve dişleri düzeltme özelliği olan bir seri şeffaf plak kullanılarak yapılan tedavidir. En büyük avantajı çıkarılabiliyor olmasıdır. Yemek yerken yada özel bir toplantıda şeffaf plaklarınızı çıkarıp özgürce yemeğinizi yer görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi her dişi düzeltemez sizin için uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.

Share: