Görüntü
Hangi Çeneye Diş Teli Uygulanır?
Hangi Çeneye Diş Teli Uygulanır?

Diş teli tedavisinde bireylerin en çok merak ettiği konu tek çeneye diş teli tedavisi uygulanır mı sorusu olmaktadır. Diş teli tedavilerinde önemli noktalar arasında yer alan bu durum tedavi süreçlerini şekillendirmektedir.

Diş teli tedavisinde diş teli nedir? Diş teli neden kullanılır? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri nasıl ele alınır? gibi sorular sorulmaktadır. Bu sorular ile süreç şekillenmektedir. Bireylerin tedavi adımlarında öne çıkan durumları sizler ile paylaşalım:

 

Diş Teli Uygulaması Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisinde diş teli takımı bireyleri heyecanlandırmaktadır. Diş teli nasıl takılır? diye soran bireyler için cevaplamak gerekirse braket adı verilen yapıların dişlerinize takılması ile diş teli takımı sağlanır. Diş teli tedavisinde braketler dişlerin önlerine yapıştırılan küçük kare yapılardır. Bu kare yapılar dişlerin kendilerine ait olan konumlarına doğru ilerlemesine katkı sağlamaktadır. 

Braketler; metal, şeffaf ve lingual türde olmaktadır. Bu braketlerin her türünün amacı dişleri uygun konumlara doğru ilerletme sağlamaktadır. Ancak yapıları birbirinden farklıdır. 

 

Braket Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Braket türleri bireylerin tedavi süreçlerinde önemlidir. Metal türler ilk çıkan türler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda da yetişkinlerde de tedavi süreçlerinde önemli bir rol sahiptir. Yetişkinler için günümüzde ek seçenekler gelişmiş ve metal türler yerini lingual ve şeffaf türler gözlemlenmiştir.

Şeffaf türler bireylerin metal türlere karşı tercih ettikleri yeni yöntemlerdendir. Şeffaf türler bireylerin tedavi süreçlerinde önem arz etmektedir. Direkt gözlemlenemeyen bu türler bireylerin tedavi süreçlerinde öne çıkmaktadır. Yetişkinler günümüzde şeffaf türleri daha çok tercih etmektedir.

Lingual teller bireylerin tedavilerinde yeni yeni gelmişlerdir. Bu tedavi türlerinde teller görünmezdir çünkü lingual teller dişlerin arkasında yer almaktadır. Dişlerin arkasında yer alan bu teller dile değdiği için bireyleri rahatsız etmektedirler. Tellerin dile zarar vermesinden ötürü bazı kişiler bunu tercih etmeyebilirler. Her braket türü tüm artı ve eksileri içerisinde değerlendirilmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları 2024 Düzenlemeleri

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri braket seçiminde önemlidir. Braket türlerinin değişimleri diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde etkilidir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri ile bireylerin süreçte düzenlemek istedikleri problem boyutları değerlendirilmektedir. Ele alınan tüm bulgular değerlendirilmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.