Görüntü
Ortodonti fiyatları neye göre belirlenir
ortodonti fiyatları

Ortodonti dişlerdeki konum bozukluklarını düzelten uzun soluklu bir tedavidir. Ortodonti fiyatlarını etkileyen bir çok faktör vardır.
Bunlar;
  • Tedavinin süresi
  • Konum bozukluğunun miktarı
  • Kullanılan malzemenin kalitesi
  • Yapılan tedavinin kalitesi
  • Kullanılan malzemenin çeşiti
  • Ortodonti tedavisinin tek çeneye mi yoksa çift çeneye mi yapılacağı

 

Tedavinin süresi

  Kısa süreli tedaviler uzun süreli tedavilere göre daha hesaplıdır. Örneğin sadece ön bölge dişlerinde hafif düzeyde çapraşıklık olan vaka 4-5 ay gibi sürede tedavi ediliyorken, ileri derecede çapraşıklık ve alt üst çenenin uyumsuz olduğu vakaların tedavisi 2-3 yıl sürebilmektedir. Sizde takdir edersinizki bu iki vakanın ortodonti fiyatları aynı olamaz.

Konum bozukluğunun miktarı

  Dişlerdeki çapraşıklığın miktarı ortodonti fiyatını etkileyen ana etkenlerden birisidir. Dişlerdeki eğriliğin miktarı ile tedavi süresi birbirleriyle orantılıdır. Hafif düzeyde çapraşıklığı olan bir vaka ileri derecede çapraşıklığın olduğu vakalara göre daha ucuzdur.

Kullanılan malzemenin kalitesi

  Diş teli tedavisinde son zamanlarda oluşan rekabet, bazı klinikleri daha hesaplı malzemeler kullanarak tedavi ücretini daha ucuza getirme politikasına yönlendirdi. Bu durum çin malı diş tellerinin kullanımını gündeme getirdiÇin malı malzemeler ile 2500 tl civarında tedavi yapan bir klinik, Amerikan malı malzeme ile 4000 tl civarında tedavi yapan bir klinikten daha yüksek miktarlarda kar elde etmektedir. İlk bakışta 4000 tl gibi fiyata tedavi yapan klinik daha pahalı gibi görünürken, Tedavi maliyeti çin malı malzeme kullanan klinikten neredeyse 10 kat daha fazladır. Dolayısıyola Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız belirli bir alt sınırın altında diş teli tedavisi yaptırmamanızı öneririz. Çünkü diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin kalitesi tedavi kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Yapılan tedavinin kalitesi

  Ortodonti tedavisi yaptıracağınız kliniği seçerken doktorunuzun sizin tedavinizi yapacak yetenek ve tecrübede olduğundan emin olmalısınız. Malesef piyasada çok kaliteli tedaviler yapmayıp ucuz fiyatlara çalışarak sürümden kar elde etmeyi amaçlayan yada tecrübe kazanmayı amaçlayan bir çok meslektaşımız bulunmaktadır. Bu sebeple tedavinizi yaptırmayı düşündüğünüz kliniğin önceden tedavi ettiği referanslarına bakarak sizin dişlerinizin üstesinden gelebileceğine emin olmalısınız. Ucuz olmasını hiçbir zaman seçiminizde en temel değerlendirme aracı olarak kullanmamalısınız.

Kullanılan malzemenini çeşiti

 Ortodonti tedavisinde dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmek amacıyla kullanılan bir sürü tel çeşiti bulunamktadır. Bunlar; Metal braketler, Seramik braketler, Damon braketler, self ligating braketler, lingual braketler, Şeffaf plak tedavisi... Saydığımız bu diş tellerinin hepsi dişlerinizi düzeltirken tedavi sırasında sağladığı avantajlar açısından aralarından fark oluşmaktadır. Sitemizde Bu bahsi geçen diş teli çeşitlerini ayrı ayrı izah ettik. Dilerseniz konu ile ilgili diğer yazılarımızı okuyarak daha fazla fikir sahibi olabilrsiniz.

 

Ortodonti tedavisinin tek çeneye mi yoksa çift çeneye mi yapılacağı

  Tek çeneye yapılan ortodonti tedavisi çift çeneye yapılan ortodonti tedavisine oranla neredeyse yarı yarıya daha ucuzdur.


Share: