Görüntü
Ortodonti fiyatları neye göre belirlenir
ortodonti fiyatları

Ortodonti dişlerdeki konum bozukluklarını düzelten uzun soluklu bir tedavidir. Ortodonti fiyatlarını etkileyen bir çok faktör vardır.
Bunlar;
  • Tedavinin süresi
  • Konum bozukluğunun miktarı
  • Kullanılan malzemenin kalitesi
  • Yapılan tedavinin kalitesi
  • Kullanılan malzemenin çeşiti
  • Ortodonti tedavisinin tek çeneye mi yoksa çift çeneye mi yapılacağı

 

Tedavinin süresi

  Kısa süreli tedaviler uzun süreli tedavilere göre daha hesaplıdır. Örneğin sadece ön bölge dişlerinde hafif düzeyde çapraşıklık olan vaka 4-5 ay gibi sürede tedavi ediliyorken, ileri derecede çapraşıklık ve alt üst çenenin uyumsuz olduğu vakaların tedavisi 2-3 yıl sürebilmektedir. Sizde takdir edersinizki bu iki vakanın ortodonti fiyatları aynı olamaz.

Konum bozukluğunun miktarı

  Dişlerdeki çapraşıklığın miktarı ortodonti fiyatını etkileyen ana etkenlerden birisidir. Dişlerdeki eğriliğin miktarı ile tedavi süresi birbirleriyle orantılıdır. Hafif düzeyde çapraşıklığı olan bir vaka ileri derecede çapraşıklığın olduğu vakalara göre daha ucuzdur.

Kullanılan malzemenin kalitesi

  Diş teli tedavisinde son zamanlarda oluşan rekabet, bazı klinikleri daha hesaplı malzemeler kullanarak tedavi ücretini daha ucuza getirme politikasına yönlendirdi. Bu durum çin malı diş tellerinin kullanımını gündeme getirdiÇin malı malzemeler ile 2500 tl civarında tedavi yapan bir klinik, Amerikan malı malzeme ile 4000 tl civarında tedavi yapan bir klinikten daha yüksek miktarlarda kar elde etmektedir. İlk bakışta 4000 tl gibi fiyata tedavi yapan klinik daha pahalı gibi görünürken, Tedavi maliyeti çin malı malzeme kullanan klinikten neredeyse 10 kat daha fazladır. Dolayısıyola Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız belirli bir alt sınırın altında diş teli tedavisi yaptırmamanızı öneririz. Çünkü diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin kalitesi tedavi kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Yapılan tedavinin kalitesi

  Ortodonti tedavisi yaptıracağınız kliniği seçerken doktorunuzun sizin tedavinizi yapacak yetenek ve tecrübede olduğundan emin olmalısınız. Malesef piyasada çok kaliteli tedaviler yapmayıp ucuz fiyatlara çalışarak sürümden kar elde etmeyi amaçlayan yada tecrübe kazanmayı amaçlayan bir çok meslektaşımız bulunmaktadır. Bu sebeple tedavinizi yaptırmayı düşündüğünüz kliniğin önceden tedavi ettiği referanslarına bakarak sizin dişlerinizin üstesinden gelebileceğine emin olmalısınız. Ucuz olmasını hiçbir zaman seçiminizde en temel değerlendirme aracı olarak kullanmamalısınız.

Kullanılan malzemenini çeşiti

 Ortodonti tedavisinde dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmek amacıyla kullanılan bir sürü tel çeşiti bulunamktadır. Bunlar; Metal braketler, Seramik braketler, Damon braketler, self ligating braketler, lingual braketler, Şeffaf plak tedavisi... Saydığımız bu diş tellerinin hepsi dişlerinizi düzeltirken tedavi sırasında sağladığı avantajlar açısından aralarından fark oluşmaktadır. Sitemizde Bu bahsi geçen diş teli çeşitlerini ayrı ayrı izah ettik. Dilerseniz konu ile ilgili diğer yazılarımızı okuyarak daha fazla fikir sahibi olabilrsiniz.

 

Ortodonti tedavisinin tek çeneye mi yoksa çift çeneye mi yapılacağı

  Tek çeneye yapılan ortodonti tedavisi çift çeneye yapılan ortodonti tedavisine oranla neredeyse yarı yarıya daha ucuzdur.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI FIYATLARI ORTODONTI ORTODONTI FIYATLARI ORTODONTI TEDAVISI DIS TELI TEDAVISI