Görüntü
Ortodontik tedavi ve mini Ortodonti vidaları
ortodonti tedavisi

 Günümüzde gelişen teknolojik şartlar nedeniyle ortodontik tedavilerde de bir takım gelişmeler ve kolaylıklar da oluşabilmektedir. Özellikle yer darlığına bağlı bazı çapraşıklıkları dişsel be iskeletsel olarak düzeltmek için eskiden hearth hearth denilen kafa giysileri kullandırılırdı. Bu kafa giysisi ağızın içinden çıkan bir telin bir kemer yada Çanta kayışına benzeyen bir materyalle  ağız dışında ense, kafanın arka kenarı , yada alt Çene (mandibula ) ucundan destek alıp dişlere hareket vermek yer darlığını giderip dişler için yer açma amacı güdülürdü.

Günümüzdede hala head gear yani kafa giysisi dediğimiz apereyler hala sıklıkla kullanılmaktadır. Dental implantların bulunup brenemark la ağız içinde Yaygın olarak kullanımından sonra Ortodonti ana bilim dalındada implantlar kullanılmaya başlanmıştır. Ortodontik implantlar bize ortodontik tedavinin daha etkin be daha düzgün hızlı yapılması konusunda büyük Kolaylıklar sağlamaktadır. Bir ortodontik implant sayesind üst Çenedeki olması gereken konumundan daha önde olan azı dişini daha geriye almak mümkündür. Eski sistemde bu hareketi yapabilmek için ağız dışından bakıldığındada çirkin bir görüntüsü olan headgear lar kullanılırdı. Headgearların dikkat çekici çirkin görüntüsü nedeniyle hastalar bu apereyleri doğal olarak kullanmak istemezlerdi. Bu nedenle apereyler bir gün kullanıp bir iki gün takmazlardı. Devamlılık isteyen ortodonti tedavisinde de hiç bir ilerleme olmazdı hastalar dişlerinde teller olduğu halde aylarca hatta yıllarca tedaviden sonuç alamazlardı. Ortodonti tedavileri başlı başına bir disiplin işi olduğu için bu gibi olumsuzluklar tedavi süresinin uzamasına tedavi süresinin uzaması hastanın ortodontik diş tedavisinden sıkılmasına neden olur sıkılan hasta randevularını aldatır ve bu işin içinden çıkılmaz bir paradoksa dönüşürdü.

  Gelişen teknolojiyle beraber ortodontik mini implantlar küçük olmalarına rağmen üzerine çok büyük yükler alabilmektedir. Bütün o Karmaşık apereyler yerine iki tane mini ortodontik implant ile dil teli tedavisinden aynı sonucu almak mümkün olabilmektedir. Bu ortodontik mini implantların hastaya uygulanışı Güvenli ve kolaydır. Ortodontik mini implantlar Dental implantlara göre çok daha küçüktür. Dental implantlar yapılırken dokuda kedi yapılması gerekebilirken ortodontik mini implantlar hiç kesim yapmadan bile lokal anestezi Altın'da acısız ağrısız yemde bir kaç dakika içinde zahmetsizce yerleştirilebilmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: ORTODONTI ORTODONTI TEDAVISI DIS TELI TEDAVISI MINI VIDA MINI IMPLANT