Görüntü
Ortodonti tedavisinde ağız bakımının önemi
Ortodonti fiyatları

 Ortodonti tedavisi; dişlerin üzerine braket adı verilen metal yada estetik aparatların yapıştırılmasıyla ve braketlerin üzerine ark teli dediğimiz süper elastik tellerin geçirilmesiyle oluşturulan ortodontik kuvvet ile dişlerdeki eğriliklerin düzeltildiği bir tedavidir. Ortodonti tedavisinde dişlerin üzerinde diş teli olduğu için ağız bakımı ektra bir önem kazanır. Çünkü diş telleri ekstra gıda retansiyonu alanları oluşturur ve yediğiniz yiyecekler telleriniz ve dişlerinizin arasında kalır. Nasıl bir yemeği 2-3 gn dışarıda bıraktığımızda bozuluyorsa Diş tellerinin arasında kalan bu yiyecek artıkları da temizlenmezse aynı dışarıda kalan yemekler gibi bozulur ve kokar, aynı zamanda bakteri odağı haline gelir.
  Ortodonti tedavisinde ağız bakımı; ağız sağlığı, yapılan tedavinin kalitesi ve toplam tedavi süresini etkileyen önemli bir kavramdır. Şimdi ağız bakımının neden bu kadar önemli olduğundan bahsedelim.
  Ortodonti tedavisinde ağız bakımı yeteri kadar yapılmadığında diş tellerinin arasındaki yiyecek artıklar,ı kare şekilli braketlerin etrafında diş çürükleri oluşturmaya başlar. Bu çürüme çok sinsi ilerlediği için tedavi sırasında çok ilerlemedikçe farkedilmez. Böyle bir durum başınıza geldiğinde, diş tellerinizin çıkacağı gün çok güzel bir manzara ile karşılaşacağınızı umarak tellerinizi çıkartırsınız ve dişlerinizin üzerinde çürüğün şiddetine göre beyazlı, kahverengi ve siyahlı lekelerle karşılaşırsınız. Böyle bir durumda moraliniz çok fazla bozulacak ve bütün dişlerinize dolgu yaptırmanız gerekecektir.
   Ortodonti tedavisinde ağız bakımı yeterli seviyede yapılmadığında ark teli ve braketlerinizin arasında diş taşları oluşur ve bu diş taşları sürtünme kuvvetini artırarak ark telinin braketlerin içerisinde kaymasına engel olur. Bu durumda tedavi süresinin uzamasına sebeptir.
  Sonuç olarak hem ağız kokusu problemi yaşamamanız için, hem tedavi sürenizin gereksiz yere uzamaması için hemde dişlerinizde çürümeler oluşmaması için ortodonti tedavisi sırasında dişlerinizi çok iyi fırçalamalı ve ağız bakımınızı çok iyi yapmalısınız.
 

Share: