Görüntü
Ortodonti Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler
Ortodonti Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi, bireylerin dişlerinde çapraşık görünümü azaltarak düzenlemek, alt ve üst çene arası kapanma sorunlarına çözüm getirmek amacı ile uygulanan tedavi şeklidir. Tüm ısırma basıncını dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etlerinizin ve çene eklemlerinizin uzun vadeli sağlığının korunmasına yardımcı olunmaktadır. 

 

Diş teli tedavisi olarak da bilinen ortodonti sürecine bireyler oldukça sık başvurmaktadırlar. Ancak bazı soru işaretleri ile karşılaşmaktadırlar. Diş teli nedir? Ben diş teli kullanabilir miyim? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri nelerdir? Diş teli fiyat aralıkları nelerdir? gibi soruları kendilerine sık sık sormaktadırlar. Bu durumların değerlendirilerek soru işaretlerinin değiştirilmesi gerekir.  

 

Ortodonti Tedavisine Başvurmalı Mıyım?

Ortodonti tedavisine her birey istediği zaman başvurabilmektedir. Ancak her bireyin tedavi süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Alanında uzman kadromuz ile sizlere gerekli bilgilendirme ve yapılama desteğini sağlamaktayız. Sizlerin gerekli süreç akışlarını kontrol ederek muayene bulgularınızı değerlendirmekteyiz.

 

Ortodonti Tedavisi Nasıl İlerler?

Ortodonti tedavisinde bireyler için en önemli adım muayenedir. Muayene süreçlerinizde sizlere gerekli bakım ve bilgilendirme sağlanır. Bireyin getirdiği sorun boyutu nedir? Bu süreçten beklentisi nedir? gibi sorular değerlendirilerek süreç analiz edilmektedir.

 

Muayene bulgularında yer alan tüm bulgular diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri ile  değerlendirilir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde bireyin getirdiği problem boyutu en başta yer almaktadır. Bu sorunun nasıl çözümleneceği üzerinde durularak ilerleme sağlanmaktadır. Tercih edilen müdahale yöntemleri ile diş tel tedavisi istenen sonuca adım adım ilerleme sağlamaktadır. Diş teli fiyatları 2024 değerlendirmelerince ele alınan diş teli fiyatı size uygun ödeme koşulları ile düzenlenmektedir. Ödeme kolaylıklarını sağlayarak tedavi süreciniz boyunca ödeme yapmanıza yardımcı olmaktayız.

 

Diş Teli Tedavisinde Bakım Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisi bakım süreçlerinde temizlik önem kazanmaktadır. Temizlik adımlarında braketlerin kenar temizliği ve diş ipleri kullanılarak bakım yapma yer almaktadır. Bu adımların olmaması istenen tedavi sürecine ulaşamama anlamını getirmektedir. Ek sorunların meydana gelmemesi ve diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde artışların olmaması için gerekli özeni göstermemiz önem arz etmektedir.  

 

Alpdent olarak sizlere gerekli bakım süreçleri hakkında bilgilendirme ve tedavi adımlarını sunmaktayız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.