Görüntü
Ortodonti tedavisinde görünmez diş telinin yeri
görünmez diş teli

  Ortodonti tedavisi; dişlerdeki eğriliğin, yamukluğun, konum bozukluğunun diş lerin üzerine diş teli yapıştırılması ile belirli bir süreç içerisinde düzelttiği, ve daha güzel bir görünüm kazandırıldığı bir tedavidir. 
Ortodonti tedavisi neredeyse 200 yıldır dişlerinin üzerine braket adı verilen diş teli yapıştırılarak uygulanıyordu. Son zamanlarda insanların sosyal hayattaki yerinin öneminin artması, estetik kavramların değerinin artması ve iş hayatındaki prezentabl olma kaygısı insanların diş teli kullanmasına engel olmaya başladı. Diş teli gibi görünmeyen, aynı zamanda da dişleri düzeltme yeteneğine sahip yeni bir sistem ihtiyacı doğdu ve bu ihtiyaç doğrultusunda görünmez diş teli kullanılmaya başladı. 
Görünmez diş teli tedavisinde aslında  kavram karmaşası vardır. Çünkü görünmez diş teli denilen sistemde tel yoktur, şeffaf plaklarla yapılan bir tedavidir. Yani görünmez diş teli bir ortodonti tedavisidir. Fakat diş teli tedavisi değildir. Çünkü görünmez diş teli tedavisinin içerisinde diş teli yoktur.
Görünmez diş teli Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır kullanılmaktadır. Görünmez diş telinin kullanılmaya başlamasıyla bir çok hasta diş telinin zahmetinden ve kötü görünümünden kurtularak ortodonti tedavisi yaptırmaya başladı. Diş teli tedavisi dişleri düzeltiyordu fakat bu süreç içerisinde hasta bir çok sıkıntıyı da beraberinde yaşıyordu. Biraz bu sıkıntılardan bahsedecek olursak görünmez diş teli tedavisinin ne denli rahatlık sağladığını daha rahat anlayabiliriz. Birincisi diş teli, dudaklarda ve yanaklarda yaralanmalara sebep olur. İkincisi diş tellerinin kırılmaması, kopmaması yada dişten ayrılmaması için yemek yerken bazı yasaklı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar; asitli içecekler, yapışkan veya sert yiyecekler gibi. Diş telleri ike yemek yendiğinde yemek artıklarının diş tellerinin etrafında kalması sebebiyle her yemekten sonra diş tellerinin arasındaki yemek artıklarının kötü görünümünden kurtulmak için detaylı diş fırçalamak gerekir. Diş telleri dişlere yapışık olduğu için özel gün ve gecelerde çıkarılamaz.
  Görünmez diş teli tedavisi ise ortodonti bilim dalında bir devrim olup yukarıda saydığımız bütün dezavantajların yaşanmamasına sebep olur.
  Görünmez diş teli tedavisinin dezavantajı ise her türlü diş bozukluğunu düzeltemiyor olmasıdır. Yani kullanım alanı diş teli tedavisine göre daha sınırlıdır. Bu sebeple eğer görünmez diş teli ile tedavi olmak istiyorsanız bu yöntemin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Share: