Görüntü
Ortodonti Tedaviinde Kullanılan Şeffaf Plaklar
dis-teli-fiyatlari

Ortodonti tedavisinde şeffaf diş teli diye bahsedilen aslında şeffaf plaklardır. Ortada diş teli yoltur aslında. Diş tellerinin kötü görünümünü ortadan kaldırmaya yönelik geliştirilmiştir.
  Şeffaf diş tellerinin klasik ortodontik tedaviden en büyük avantajı görünmemesidir. Sosyal çevresi yada iş hayatı sebebiyle diş teli taktıramayan hastalarımız için idealdir. Diğer avantajı takılıp çıkarılabilir olmasıdır. Bu durum büyük konfor oluşturur. Örneğin Diş teli tedavisi gören bir hastamız yemek yediğinde yemekler tellerinin arasında kalır, dudaklarında yanaklarında yaralar olur ve birşeyler yerken diş tellerinin zarar görmemesi için uyması gereken kurallar vardır. Şeffaf diş teli tedavisi gören hastalarımızın böyle dertleri yoktur. Yemek yerken şeffaf plaklarını çıkarırlar ve diledikleri gibi yemeklerini yerler. Tabi bu durum bazende dezavantaj oluşturur. Yani diş teli tedavisi gören hastalarımızın dişleri her halükarda  düzelecektir. Yalnız şeffaf plak tedavisi gören hastalarımızın dişleri plaklarını taktıkları miktarda ve hızda düzelir.
 

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Şeffaf Plaklar Nasıl Hazırlanır?

 
  Şeffaf plakların hazırlanmasında dişlerinizin ölçüsü, fotoğraflarnız ve röntgeniniz gerekir. Röntgeniniz dişlerinizin kök açılarını uzunluklarını ve konumlarını incelemek için kullanılırken, fotoğraflarınızda dişleriniz düzeltildikten sonraki görünümünü öngörmek için kullanılır. Şeffaf plaklar bilgisayar ortamında hazırlanır.
  Dişlerinizden alınan ölçüler optik okuyucularla okunarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamına aktarılan ölçüler üzerinde dişleri bir miktar düzeltilir ve yeni bir ölçü oluşturulur. Oluşturulan yeni ölçünün üzerine birinci plak basılır. Sonra yeni ölçü üzerindeki dişler bir miktar daha düzeltilerek ikinci plaklar basılır. Bu şekilde dişler bir miktar bir miktar düzeltilerek 15-20 seri plak oluşturulur.
Ortodonti tedavisinde kıllanılan şeffaf plaklar nasıl kullanılır?
 
  Şeffaf plaklarınızı doktorunuz aksini söylemedikçe günde 20 saat ve üzeri takmanız gerekir. Şeffaf plaklarınızı ilk kullanmaya başladığınızda dişlerinizde aynı diş telleri gibi ağrı yapacaktır. Ortodontik kuvvete alışık olmayan dişleriniz plakların oluşturduğu kuvvete ağrı ile yanıt verebilir. Eğer plakları kullanmaya başladığınız ilk günlerde dişlerinizde ağrı olursa her zaman kullandığınız ağrı kesiciden alabilirsiniz. Dişlerinizde oluşan bu ağrı endişe edecek bir durum değildir. Bir hafta içerisinde azalarak kaybolacaktır.
  Model üzerinde oluşturulan şeffaf plaklar 2 şer hafta aralıklarla değiştirilerek kullanılır. Bir sonraki plaklarınıza geçip geçmemeye doktorunuz karar vermelidir.
Şeffaf diş teli tedavisinin dezavantajı var mıdır?
 
  Şeffaf diş teli tedavisinin etkisi şeffaf plakların günlük kullanılma miktarına bağlıdır. Yani hastamız tedavisini ne kadar ciddiye alır ve plaklarını ne kadar çok takarsa dişleri o kadar hızlı düzelecektir. Bunun tam terside olabilir. Yani şeffaf diş teli tedavisi hastaya daha çok bağımlı bir tedavidir. Bununla birlikte her ağızda kullanılamaz. Yani kullanım alanı sınırlıdır. Şeffaf plak tedavisinin dişlerinizi düzeltip düzeltemeyeceğine doktorunuz karar vermelidir.

Share: