Görüntü
Ortodonti tedavisinde klinik seçimi
ortodonti tedavisinde klinik

  Ortodonti dişlerdeki eğrilikleri belirli bir süreç içerisinde çoğunlukla birkaç yılda düzelten ve estetik olarak güzel bir gülüş kazandıran tedavidir.
Ortodonti tedavisinde tedavi seyrinin düzgün olabilmesi için özellikle İstanbul gibi bir yerde klinik seçimini çok iyi yapmak gerekir. Çünkü kaliteli bir tedavi yapmaktan ziyade kısa sürede para kazanmak amacıyla bu işi yapanlar malesef ki vardır.
  Klinik seçimi yaparken öncelikle ortodonti tedavisi yaptırmayı düşündüğünüz kliniğin daha önceden tedavi edilmiş hastalarını görmemiz, tedavi öncesi ve tedavi sonrası durumlarını incelemeniz klinikle ilgili ön fikir edinmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.
 Ortodonti tedavisi 2 kısımdan oluşur. Birinci kısım diş telleri ile yapılan ve dişleri düzelten aktif kısım iken ikinci kısım pekiştirme tedavisi denilen pasif kısımdır. Pekiştirme tedavisi lingual retainer denilen dişlerin dile bakan tarafına yapıştırılan tel ile ve şeffaf plaklarla yapılır. Pekiştirme tedavisinin amacı aktif tedavi ile düzeltilen dişlerin yeni konumlarını korumak ve bozulmasını engellemektir. Ortodonti tedavisinde dişlerin bozulmadan yeni konumlarında kalması dişlerinizin düzelmesi kadar önemlidir. Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşündüğünüz klinik içinde pekiştirme tedavisi önemli olmalıdır. Bazı klinikler pekiştirme tedavisine gereken önemi vermezler.
  Doktorunuzun istediğiniz zaman yani ihtiyacınız olduğu zaman ulaşılabilir olması gerekir. Bazı kliniklerde ortodontist, kliniğe 2 haftada 1 yada ayda 1 gelir. Böyle bir durumda rutin kontrolünüzden sonra diş tellerinizde sizi rahatsız eden bir durum oluşursa (tel batması yada çıkması gibi) 2 hafta yada 1 ay boyunca randevu gününüzün gelmesini beklersiniz. Çünkü doktorunuz o gün gelecektir kliniğe. Böyle bir sıkıntıyla karşılaştığınızda doktorunuza ulaşabiliyor olmanız gerekir. 
  Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşündüğünüz klinikte diş teli tedavisi haricindeki diş tedavilerinin de yapılıyor olması işinizi kolaylaştıracaktır. Şöyleki; ortodonti tedavisi sırasında kanla tedavisi, diş çekimi, dolgu gibi tedavilere ihtiyacınız olabilir. Eksik bir dişiniz için protez yada implant planlaması yapılabilir. Böyle bir durumda diğer tedavilerinde aynı klinikte yapılıyor olması başka bir kliniğe gitmeden tek bür klinikte bütün işlemleri bitirebilmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca diğer doktorlarınızda aynı kliniğin doktorları olduğu için aralarındaki kordinasyon ve fikir alışverişi çok daha iyi olduğu için hedefe daha net bir şekilde gideceklerdir. 
  Klinik seçiminizde bütün bu saydıklarımızdan daha önemli nokta ise doktorunuza güvenmenizdir.

Share: