Görüntü
Ortodonti Tedavisini Uygulayan Klinikler
tedavi klinikleri

  Öncelikle ortodonti tedavisi yaptıracağınız bir kliniğe ihtiyacınız var ise bu kliniği seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilmeniz için öncelikle ortodonti tedavisinin nasıl bir tedavi olduğunu iyi anlamanız gerekir. Bu sebeple önce sizinle ortodonti tedavisinin diğer diş tedavilerinden farkını paylaştıktan sonra klinik seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterleri paylaşacağız.
  Ortodonti tedavisi herşeyden önce uzun soluklu bir tedavidir ve diğer tedaviler gibi birkaç hafta gibi bir sürede bitmez. Hatta aylar yıllar sürer. Bu sebeple tedavi olduğunuz kliniğin ve doktorunuzun bu süreç içerisinde ulaşılabilir olması gerekir. Çünkü tel tedavisi boyunca zaman zaman problemler yaşayacaksınız, teliniz kırılacak, braketiniz kopacak, teliniz yanağınıza batacak. Bu gibi sıkıntılar yaşadığınızda probleminizin hem tedavi konforu açısından hemde sağlık açısından vakit kaybedilmeden müdahale edilmesi gerekir. Bazı kliniklerde ortodontist 2 haftada bir yada ayda 1 gelerek o kliniğin ortodonti hastalarına bakar. Düşünün; böyle bir klinikte tedavi oluyorsunuz ve diş telinizin bir kısmı çıktı ve yanağınıza batıyor ve sizi çok fazla rahatsız ediyor. Bu durumu klinik çalışanlarına söylediğinizde size ortodontistlerinin 10 gün sonra geleceğini söylediler ve 10 gün sonraya randevu yazalım dediler. Hiç hoş değil değil mi?
  Ortodonti tedavisi uzun soluklu bir tedavi olup bazı kliniklerde 2 haftada bir bazılarında ise ayda bir olmak üzere kontrol randevuları verilir. Bu sebeple ilerleyen zamanda bıkkınlık oluşmaması için seçeceğiniz kliniğin size çok aşırı uzak olmamasına dikkat edin.
  Ortodonti tedavisinde seans aralarını bir ay yapmak bazı istisna durumlar haricinde tedavi süresini uzatır. Bu sebeple kontrollerinizin genelde iki haftada bir yapılacağı bir klinikte tedaviye başlamanız tedavi sürenizi kısaltacaktır.
  Diğer nokta ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin kalitesini siz bakarak doğal olarak anlayamazsınız. Piyasada aynı iş için kullanılan 460 dolarlık bir malzeme varken, görüntü olarak diğeri ile yanı ve çin malı olan aynı işi yaptığı iddia edilen 12 dolara da malzeme vardır. Bu sebeple ortodonti tedavisi yaptıracağınız klinikte bütün sistem karşılıklı güvene dayalıdır. Ortodonti tedavinizi size bu güveni veren bir klinikte ve doktorda yaptırmalısınız.
Diğer nokta ortodonti tedavisi teknik bir tedavidir. Dişlerinizin güzel görünmesi tedavinin amaçlarından birisidir ve sizin ilgilendiğiniz nokta da budur. Yalnız hem tedavinin kalıcılığı açısından hem fonksiyonel olarak rahat kullanabilmeniz açısından hemde çene eklemlerinin ve çene kemiklerinin sağlığı açısından alt ve üst dişlerin birbirleri ile ilişkisinin tedavi sonunda düzgün olması gerekir. Bu konu hastaların ilgilenmedikleri bir konu olduğu için çoğu doktorunda atladığı bir konudur. Ortodonti tedavisinde de kalite farkı da tam olarak bu noktada ortaya çıkar. Bu sebeple ortodonti tedavisi yaptıracağınız kliniğin tedavinin bu aşamasına verdiği önemi değerlendirin. Bunu ancak kliniğin referans gösterebileceği hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası fotoğraflarına bakarak anlayabilirsiniz.

Share: