Görüntü
Ortodonti tedavisinin avantajları
dişteli avantajları

  Diş teli tedavisi olarakta bilinen ortodonti tedavisi; dişlerdeki kötü görünüm sebebi olan çapraşıklıkları düzelterek daha güzel bür gülüş kazandırmayı amaçlayan bir tedavidir. Ortodonti tedavisinde maksat hastalarımızın kendine güvenerek gülmelerini sağlamaktır. Yine daha güzel bir gülüş kazandırmak amacıyla yapılan ortodonti tedavisi haricinde başka tedavi yöntemleride vardır. Zirkonyum kaplama, full porselen kronlar, empress kronlar, lamina kaplamalar bu yöntemlerden bazılarıdır. Şimdi bu yazımızda ortodonti tedavisi ile diğer tedavi yöntemlerini karşılaştırıp size, farklarıyla ilgili bilgi vereceğiz. Bu farkı ortaya koyabilmek için yukarıda saydığımız uygulamaları kısaca anlatalım.
Zirkonyum kaplama; ışık geçirgenliği, sertliği ve renk seçenekleri gibi fiziksel özellikleriyle doğal dişi taklit edebilen zirkonyum maddesinin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Doğru vakada ve doğru klinikte yaptırdığınızda mükemmel sonuçlar verir. Zirkonyum kaplamanın uygulanabilmesi için dişin tamamının yaklaşık 1 mm kadar tıraşlanarak küçültülmesi gerekir. Dişin küçültülen kısmı zirkonyumla geri kazandırıldığı için dişte herhangi bir boyut artışı olmaz.
  Full porselen kronlar ve empress kronlar camsı özelliklerde olan porselenden üretilir. Zirkonyum kaplamalardan daha estetik görünürler. Yalnız kırılgan oldukları için çiğneme basıncının fazla olduğu arka bölge dişlerinde kullanılamazlar. Empress ve full porselen kronlarında yapılabilmesi için de dişin çepeçevre 1mm civarında küçültülmesi gerekir. Yine dişin küçültülen kısmı porselen ile yerine koyulduğu için dişte herhangi bir boyut değişimi yaşanmaz yalnız küçültme işlemi yetersiz yapılırsa dişin üzerine gelecek estetik materyal ile birlikte dişte kalınlaşma olacaktır. Bu durumda dişin daha kaba görünmesine sebep olacaktır.
  Lamina kaplamalar yukarıda saydığımız yöntemlerden biraz farklıdır. Çünkü yukarıdaki yöntemlerde diş çepeçevre 1mm civarında küçültülürken lamina kaplamlarda dişin sadece dudağa bakan ön yüzeyi 0,2-0,5 mm civarında küçültülür. Dişin küçülen bu kısmı çok ince olan lamina kaplamalarla geri yerine kazandırılır.
  Yukarıda saydığımız yöntemlerin ortak özellikleri; kısa sürede bitmeleri, estetik olarak güzel sonuç vermeleri ve hepsinde diş küçültme işleminin yapılma zorunluluğudur.
  Ortodonti tedavisi ise uzun soluklu bir tedavidir. Gerçekten de istenilen standartlarda uygulanan ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığın durumuna göre 1-3 yıl civarında sürer. Ortodonti tedavisinin tercih edilme sebebi dişlerin tedaviden hiç zarar görmemesidir. Ortodonti tedavisi bitip diş telleri çıkarıldığında dişlere daha önce hiçbir şey yapılmamış gibi olur. zirkonyum, empress yada full porselen kaplamalar gibi yöntemlerde ise dişler küçültülerek geri dönüşümsüz hasar verilir. Ama buna rağmen kesinlikle bu yöntemler dişe zarar verdiği için uygulanmamalıdır diyemiyoruz. Bazı durumlarda bu yöntemler tercih edilebilir. Bu durumlar;
  •  Ortodonti tedavisi yaptırmaya hastamızın zamanı yoksa ve kısa sürede çözüme kavuşmak istiyorsa tercih edilebilir.
  •  Dişler renk ve şekil bakımından değerlendirildiğinde ortodonti tedavisinden sonrada güzel görünmeyecek ve başka yöntemlerle dişe yeni renk ve şekil kazandırmak gerekiyorsa tercik edilebilir.
  Ama unutulmamalıdır ki ortodonti tedavisinin en büyük tercih sebebi dişlere zarar vermemesidir. Dişleriniz diğer yöntemlerle ne kadar güzel bir görünüme kavuşursa kavuşsun kendi dişlerinin yerini tutmaz. 

Share: