Görüntü
Ortodonti tedavisinin gülümseme estetiğine etkisi
dişteliyle gülümse

  Gülümseme estetiği; dişleri ,diş etlerini, dudakları, yanakları etkileyen bir kavramdır. Ortodonti tedavisi ise bu yapıya etki eden ve değiştiren başlı başlına tedavi prensiplerinden birisidir. Peki ortodonti tedavisi ile bunu nasıl sağlarız. Bu yazımızda sizinle ortodonti tedavisinin gülümseme estetiği üzerine etkisini paylaşacağız.
 Öncelikle gülümseme estetiğinde dişlerin belirli bir düzende sıralanması gerekir. Ortodonti tedavisi ise dişlerdeki konum bozukluğunu düzeltip belirli bir düzende sıralayan en doğal tedavidir. Uzun soluklu ve zahmetli bir tedavi seçeneği olmasına rağmen tercih edilme sebebi de budur. Çünkü ortodonti tedavisi dişlerin ve diş etlerinin doğal yapısına zarar vermez
  Dar olan çenelerde gülümseme anında, ağız köşelerinde karanlık alanlar oluşur. Dişler ile yanaklar arasındaki bu karanlık alanlar gülümseme estetiğini bozar. Ortodonti tedavisi ile dişlerin dizildiği ark genişletilebilir. Böylece dişler ile yanakların arasındaki karanlık alan kaybolur. Dişler ön plana çıkar ve daha estetik bir görünüm kazanılır.
  İstirahat anında dişlerin 1-1,5 mm görünmesi istenir. Bu oran bayanlarda biraz daha fazladır. Gülümseme anında ise dişlerin dişeti seviyesine kadar görünmesi istenir. Bayanlarda ise 1 mm'ye kadar diş etlerinin görünmesi normal sayılır. Diş etlerinin 1mm den fazla görünmesi durumuna "gummy smile" denir. Gummy smile, gülümseme estetiğini bozan önemli bir problemdir. Belli bir miktarın üzerindeki gummy smile vakaları sadece çene ameliyatları ile düzeltilebilirken 0,5-0,7 mm kadar olanların çene ameliyatı haricinde 2 düzeltme yöntemi vardır. Bunlardan birincisi; diş etlerinin kesilerek yukarı kaldırılmasıdır. Bu işlemin 2mm civarında yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur ve tedavi için tek başına yeterlidir. Bu oran 2mm'nin üzerine çıktığında ise kök yüzeyi açığa çıkmaya başlar. Kök yüzeyi mineye göre daha sarı olduğu için renk problemi başlar. Bu renk probleminin çözümü için diş eti ameliyatından sonra lamina yada zirkonyum veneer gibi kaplama yöntemlerinin uygulanması gerekir. İkinci yöntem ise dişlerin ortodonti tedavisi ile yukarı doğru hareket ettirilmesidir. Çünkü dişler diş teli ile yukarı doğru hareket ettirildiğinde diş etinin içine gömülmezler. Diş etleri ile birlikte yukarı doğru hareket ederler. Yalnız dişlerin ortodonti tedavisi ile yukarı hareket ettirilmesi her vakada uygulanamaz bu sebeple doğru endikasyon ile tedaviye başlanmalıdır. Dişlerde aynı zamanda çapraşıklıklar varken ve dişlerin şeklinin ve renginin güzel olduğu vakalarda kullanılabilir. Yalnız dişlerin ortodonti tedavisi ile düzeltildiği durumlarda tedavi sonunda dişlerin rengi ve şekli sebebiyle istediğimiz estetik görünümü sağlayamayacağımız durumlarda ortodonti tedavisi yerine diş eti ameliyatı ve lamine kaplama seçeneğini tercih etmeliyiz. Çünkü diş eti ameliyatı ve lamina uygulaması 2 ay süren bir tedavi iken ortodonti tedavisi ortalama 1 yıl sürecek bir tedavidir. Ortodonti tedavisinin avantajı ise dişlerin ve diş etlerinin doğal yapıya zarar vermeden doğal yöntemlerle düzeltilmesidir.
   Eğer gülümseme estetiğiniz ile ilgili bir probleminiz olduğunu düşünüyor ve tedavi olmak istiyorsanız yukarıda detaylarını anlattığımız; ortodonti, periodontoloji, estetik diş hekimliği ve protetik diş hekimliği tedavi detaylarını iyi bilen ve muhasebe edebilen bir klinikte tedavi olmanızı öneririz. Çünkü kliniğimizde bunun gibi estetik problemlerin tedavisi için bir ton para harcayıp istediği estetik sonucu alamayan hastalarla devamlı karşılaşıyoruz.

Share: