Görüntü
Ortodontik Tedavi Sürecine Dair
ortodonti tedavisi

 

Dişlerde gözlenmesi muhtemel olan konum problemleri ile ilgilenilen, doğru konumun korunması ve çarpaşık dişlerin düzene getirilmesi gibi alanlarda çaba gösteren bireylerin uğraş alanını giren tedavi sürecine ortodontik tedavi süreci denmektedir. Kişiler kendi yaşantılarında bazı ağız ve diş sağlığı problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu etmenlerin farkına vardıklarında ise çözüm önerilerini de farkederek süreci sağlamlaştırmaya çalışmalılardır. Tedavi süreci bazı adımların  takip edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu adımlar sorunun fark edilip muayene sürecinin kurulmasından müdahle ve sonlandırmaya doğru ilerlemektedir. Bireyler kendilerinde gözlenen problemin farkına vararak en yakın merkeze kliniğe başvurarak tedavi sürecini başlatmalılardır. Kişinin sorunu doktorla birlikte ele alınarak çözüme ilerlemelidir. Beklenti ve istekler ortaya konularak tedavi süreci aşamalandırılmalı, gerekli süreç ele alınmalıdır.  Süreç başlarken çeşitli faktörler göz önüne alınmalıdır. Müdahale edilmesi gerekli olan alanlar belirlenmelidir. Varsa dolgular tamamlanmalı, çürükler tedavi edilmeli, implant, kanal tedavisine ihtiyacın olup olmadığına bakılarak, ağız yaralarına çözüm önerileri getirilerek müdahale planları kurulmalıdır. Bu adımların atlanması veya fark edilmemesi durumunda gerekli tedavi süreci aksaklıklarına maruz kalınmış olur. Süreç istenen süreden daha fazla sürer ve zahmetli bir süreç gerekir. İleri amaşada ise bireyler ile hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağına karar verilmesi gerekir. Her yaştan birey için ister yetişkin ister çocuklar için pek çok alternatif diş teli tedavi yöntemi de mevcut olmaktadır. Diş telinizde braket adı verilen küçük kare yapılar mevcuttur. Bu parçalar dişin istenen konuma getirilmesinde önemli etkilere sahiptir.  Braketlerin birbirinden farklı yapıları ve çeşitleri de vardır. İlk olarak hangi faktörün onlar için önemli olduğunu düşünen bireylerce düzenlemeler sağlanmalıdır. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlerlerine bakılarak seçilen ürünün maliyeti fiyatlarda etki edecektir. İlk olarak seçilecek ürünlerin özelliklerini incelemek gerekmektedir. Braket çeşitlerini incelemek gerekirse; metal braketler ilk üretime geçilecek olan ve istenen amaca gitmede önemli bir yere sahip olan braket türüdür. Ancak estetistiksel anlamda daha iyi tatmin edici özelliklere sahip olduğunu düşünen bireyler de mevcut olduğu için günümüzde daha az oranda tercih edilmektedir. Bu durumda yeni arayışlar da geliştirilmeye çalışılmıştır. Şeffaf diş teli bu doğrultuda üretime geçilmiştir. Bu alanda kaygılı olan bireyler bu çeşitlere yönelmeye özen gösterdiler. Diş teli fiyatları 2019 değerlendirmelerince fiyatlar ön plana çıkmaktadır.

Şeffaf braketler görünüm olarak kişilerin en memnun kaldığı türlerden birisidir. Braket dişlerin üst kısımlarına özel aparatlar yardımı ile yapıştırılarak telleri bir arada tutmaya yardımcı olacak olan yapılardandır. Şeffaf braketler metal olanların yerine renksiz yapıya sahip olmaktadır.  Ortodonti tedavisi; dişlerin yüzey bölgelerine zararlı olmayan özel malzemeler yapıştırılan braketler sayesi ile dişlerdeki konum problemlerine düzeltme amaçlı olarak yapılan bir tedavi yöntemi olarak ifade edilebilir.  Metal braketler ortodonti süresince tercih edilen daha eski tür olmaktadır. Etkileri diğer braketlere oranla tedavi sürecini kısaltmada daha ön plana çıkmaktadır. Metal braketlerin sürtünme kuvvetinin az olması sebebi ile oluşturulan yeterli kuvvet çok az bir kayıpla dişe yönlendirilir. Bu etmen tedavi sürecinin daha da hızlı ilerleyebilmesine olanak kazandırmaktadır. Olanaklarının yanında görüntü etmeninden de  memnun olmayanlar mevcuttur. Hoşnut olmayanlar genellikle renkli lastikleri ve süsleri kullanarak daha memnun edici görünüme sahip olmaya özen gösterirler. Seramik braketler görünüm durumuna çözüm bulmak için üretilmişlerdir. Seramik braketlerin üst kısımlarındaki sürtünme kuvveti metal braketlere göre daha fazla olmaktadır. Bunun için fırçalama alışkanlığının yeterli seviyede tutulması gereklidir. Ayrıca fırçalama sağlanmadığında bazı leke oluşumları da meydana çıkabilmektedir.

Safir braketler de seramikler ile benzer yapıları içermektedir. Burada braketlerin kenar kısımlarına mikrop birikir ve temizliğine dikkat ederek sorunları çözümlemek çok önemlidir.  Sert plastik braketler kişilere daha uygun maliyetler kazandırmasından dolayı tercih edilmektedir. Sert plastik braketler şeffaf braketlerin yüksek olan maliyetlerini düşürmek amacı ile üretilmişlerdir. Yapıları daha esnek olmakla birlikte istenen konumlara gelmesi biraz daha zahmetli olabilmektedir. Self ligating braketler ise kilitli yapıda olmalarından dolayı diğerlerinden ayrılmaktadır. Üst kısımlarında açılıp kapanan özelliğe sahip kapaklar mevcuttur. Normal braketler ark telerine teker teker lastikler yardımı ile veya diş teli tutturulurken self ligating braketler ark tellerine kapaklar yardımı ile tutunmaktadırlar. Metal ve seramik seçenekleri vardır. Sürtünme kuvvetlerinin daha az olmasından kaynaklı olarak diş konumlarını daha hızlı bir biçimde düzeltme eğilimini taşımaktadırlar. Dişleri ince ayrıntılarına dikkat etmeden düzeltebilmektedirler. Diğer bir tür braket ise damon tipi braketlerdir. Self ligating brakete çok benzeyen yapıları bulunur. Ağızda yer açma özelliği gerektiği durumlarda tercih edilebilen bu türün metal ve seramik çeşitleri de bulunmaktadır. Maliyeti daha yüksek bir türdür. Diş çekimini tercih etmeyen kişilerce tercih oranı da yüksek olmaktadır. Günümüzde pek çok diş estetiği uygulamaları mevcuttur bunlar; diş beyazlatma, porselen lamina, diş pırlantası, pembe estetik, implantlar gibi türlerce sayılabilmektedir. Bu müdahale yöntemlerinin maliyeti yüksektir ve diş üzerinde değişiklikleri yapılarına zarar vererek gerçekleştirebilmektedir. Diş üzerinde yaptığı uygulamaların sonucunda dişlerin yapı kısımlarında bozukluklar meydana gelinebilir. Ancak diş teli tedavisi oldukça doğal aşamalardan ilerleyerek sizi istenen konumlanmalara götürecektir. Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarındaki etmenler nelerdir bu noktalara dikkat ederek diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üstündeki artışların sebeplerine, diş teli fiyatları 2019 yılı değişmelerinin aşamalarına bakarsak; diş teli nasıl takılır sorusu süreç içinde her zaman ilgiyle beklenen bir sorudur. Braket olarak adlandırılan ve dişlerin üst kısımlarında bulunan kare  yapıların yapıştırılması ve tellerin içlerinden geçmesi ile aşamalar tamamlanmış olacaktır.

Diş teli nasıl takılır sorusuna ek olarak hangi braket türünün kullanımının kişinin sağlığına uygun olduğunun da cevaplanması önem arz eden bir diğer faktördür. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli kişilerce daha fazla tercih edilir. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercihlerin getirileri üzerinden düzenlenmektedir. Görünmez diş teli yetişkinlerce daha çok uygulanabilirliği tercih edilebilen türler arasındadır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu tercihler doğrultusunda artış içerir. Doktorunuz  ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde etkili iletişimi sağlam kurmanız süreç bakımından etkili sonuçlar elde etmenizi yardımcı olacaktır. Kişiler diş teli fiyatlarının yüksek olması sebebi ile tedaviyi erteleme davranışını gösterebilirler. Diş teli fiyatları 2019 yılı faktörleri sonucunda değerlendirilen fiyatlar doktorunuz ile ele alarak kararlaştırılırlar. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli tedavinizi tercih etmenizde fiyatların nasıl düzenlendiği büyük öneme sahiptir. Diş teli fiyatları 2019 yılında bu tedavi türlerindeki fiyat artışını uygun ödeme koşulları ile dengelemeye özen göstermektedirler.

Braket seçimi sürece yön verecek olan önemli adımlardan bir tanesidir. Çünkü tüm süreç braketin türüne göre şekillenmektedir.

Genel olarak ifade etmek gerekli ise; kişinin kararları ve emeği ile doktorun işbirliği içinde olması amacına uygun sağlıklı bir sürecin olmasında önemli yere sahiptir. Bireyler kendilerine uygun tedavi yöntemini de kendi olanakları ile karar verip sürdürmeye devam etmektedirler. Bu olanaklar onlar için ne kadar kolay ise o kadar sağlıklı bir ortodontik tedavi ortaya çıkacaktır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.