Görüntü
Sağlıklı Ağız Bakımı
Sağlıklı Ağız Bakımı

Sağlıklı ağız bakımı için pek çok adımın dikkate alınması gerekmektedir. Bu adımların değerlendirilmesi süreç adına önem taşımaktadır. Alpdent olarak sürecimize başvuran bireylerin ağız ve diş sağlığına önem vermekteyiz. Her durumda gerekli avantajlar sunmaktayız. Yazımızda diş teli nedir?, diş teli fiyatları 2024 yılında nasıl değerlendirmeler yapılır, şeffaf diş teli ve görünmez diş teli kullanma durumu üzerinde duracağız.

Sağlıklı Ağız ve Diş Nasıl Sağlanır?

Diş teli fiyatları 2024 yılında süreçteki etmenlerden çok etkilenmektedir. Öncelikle bireylerin bireysel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Diş teli bireylerde mevcut konumlanma problemlerine çözüm bularak etkili temizlik işlemlerinin yapılmasına da yardımcı olmaktadır. Bireylerin ilk önce muayene edilmesi varsa ağızlarında başka müdahale edecek nokta aranmalıdır. Diş çürümeleri, ağızda yaralar, dolgu durumları, diş taşları gibi pek çok durum üzerinde durulmalı ve bu durumların tedavisinin yapılması gerekmektedir. Yapılmadığı takdirde diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeri de etkilenecek ve artışların olması durumu mevcutken azalışların da olması beklenir. Eğer gerekli tedbirleri alır ve sürecinizi sağlıklı bir şekilde sürdürecek adımları uygularsanız diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine de katkı vermiş olacaksınız.

 

Diş Teli Fiyatları Hangi Etmenlerden Etkilenmektedir?

Diş teli tedavisinde kullanılacak ürünler süreci etkilemektedir. Braket adı verilen küçük yapılar dişlerin üzerine konumlandırılarak ağız yapısını korumaktadır. Braketlerin maliyetleri ve türleri de süreç için oldukça önemlidir.

Braketler metal, lingual, seramik yapıda olabilmektedir. Bu türler kullanıcılara göre değişme göstermektedir. Müşterilerin beklentileri ve tedavi sürecine göre değişiklik göstermektedir. Bu talepler ile de diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri yapılmaktadır.

Metal braketler ilk üretilen ve süreçte ilk tercih edilen türlerdendir. Bu türler müşterilerin en güvendiği ancak görünüm anlamında da en memnun olmadığı türlerdendir. Bu neden ile de lingual ve seramik türler tercih edilmektedir.

Seramik türde olanlar ile görünüm sorununa çözüm gelmekte ve kullanıcıların estetik kaygıları da azalmaktadır. Dayanıklıkları konusunda bireylerin hassas yapılarını korumaları ve temizliğine dikkat etmeleri önemli yer tutmaktadır. Sağlıklı bir şekilde ilerlemeleri süreç için oldukça gereklidir.

Bir diğer tür olan lingual teller de süreç içerisinde son yıllarda çokça tercih edilmektedir. Dişlerin arka kısmına konumlandırılan teller ile estetik kaygılar en aza indirilmiş olunmaktadır.

Alanında uzman kadromuz ile diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine yardımcı olmakta ve doktor hasta işbirliğine önem vererek adım adım süreci yapılandırmış olmaktayız. Her adımda gerekli desteği almanız mümkün olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.