Görüntü
Şeffaf diş teli nedir, nasıl yapılır
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/H5r42C8Xa0M

Şeffaf diş teli; diş teli görüntüsü olmadan takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklar aracılığıyla dişlerdeki konum bozukluğunun yine ortodontik tedavi ile düzelten aparatlardır. Yani şeffaf diş teli tedavisinde dişler, diş teli kullanılmadan düzeltilir. Şeffaf plaklar aynı zamanda takılıp çıkarılabilir oldukları için diş tellerinden daha konforludurlar.Örneğin yemek yerken şeffaf plakların çıkıyor olması diş teli tedavisinde olduğu gibi kısıtlamalar olmadan yemeğinizi yiyebilmenizi sağlar. Bununla birlikte tel tedavisinde olduğu gibi dişlerinizin arasına yiyecek artıkları kaçmadığı için diş temizliğinizi de yapmak çok kolaydır. Ayrıca önemli bir davet, mezuniyetiniz yada düğününüz için diş tellerinizin ne zaman çıkacağını düşünmezsiniz. Çünkü şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilen aparatlardır. Bütün bu konforu değerlendirdiğinizde şeffaf diş teli fiyatlarınının normal diş teli fiyatlarından biraz daha pahalı olmasına değer diyebilirsiniz. Yalnız şeffaf plak tedavisi her vakada kullanılamaz. Örneğin gömülü diş çıkarma vakalarında, dişsel bozukluğun yanında iskeletsel bozukluğunda var olduğu vakalarda ve ortodontik amaçlı diş çekimi gerektiren vakalarda şeffaf plak tedavisi uygulanamaz.
  Şeffaf plak tedavisi için dişlerinizden ölçü alınır ve alınan ölçüler labratuvara gönderilir. Şeffaf diş teli tedavisi için şeffaf plaklar üreten değişik ticari isimleri olan firmalar vardır. Bunlar;
  • İnvisalign sistem
  • Asoaligner
  • Cleanaligner
  • Digiorto
  Saydığımız bu firmalardan invisalign sistemin şeffaf plak üretiminde uyguladığı yöntem diğer üçünden farklı olup diğer üçüde aynı yöntemi kullanmaktadır.
 İnvisalign sistem; hastadan alınan ölçüleri bilgisayar ortamına aktarınr ve set-up ismi verilen dişlerin model üzerinde düzeltilerek her düzeltmeden sonraki şeffaf plak üretimini tamamen bilgisayar ortamında yapar.
  Diğer sistemler ise her ölçüden 3 adet şeffaf plak üretir. Hasta o üç plağı sırasıyla kullandığında  dişleri bir miktar düzelir. Ve 3 plağın kullanımından sonra yeni bir ölçü daha alınarak 3 plak daha üretilir. Bütün dişler istenilen düzeyde düzelene kadar bu işleme devam edilir.

Share: