Görüntü
Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi
şeffaf plaklar

  Şeffaf plaklar ortodonti tedavisinde bir devrimdir. Ortodonti tedavisinde kullanılan braket ve ark tellerinin kötü görünümünden rahatsız olan hastalar için üretilmiştir. 
Ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar hasta tarafından takılıp çıkarılabilir.
  Takıldığında şeffaf olduğu için belli olmaması ve farkedilmemesi, diş telleri gibi yanaklarda ve dudaklarda yara yapmaması, yemek yerken çıkarılabilmesi, ağız hijyenini bozmaması ve diş fırçalamayı zorlaştırmaması şeffaf plak tedavisinin önemli avantajlarındandır. Bu avantajlar ile günlük konforunuzdan ödün vermeden dişlerinizi düzelttirebilirsiniz. Şeffaf plakların günlük 20 saat takılması gerekir. Günlük toplam takma süresi tamamen sizin tedavinize verdiğiniz önemle ilgilidir. Plaklarınızı ne kadar iyi takarsanız dişleriniz o kadar hızlı düzelecektir. Bununla beraber şeffaf plak tedavisi her çeşit bozukluğu düzeltemez. Bu durum şeffaf plak tedavisinin kullanım alanını daraltır. Diş telleri kadar yaygın kullanım alanının olmaması önemli dezavantajlarından biridir. Toplam tedavi süresi tamamen hastamızın plaklarını günlük takma süresi ile ilgilidir. Bu da tedavi seyrini hastaya bağımlı kılar. Tedavisinin ciddiyetinin farkında olan prensipli hastalarımızda bu durum dezavantaj oluşturmaz. Yalnız  ciddiyetin farkında olmayan hastalarımız için bu durum ciddi bir dezavantajdır. Diş teli şeffaf plaklar gibi değildir. Diş teli, plaklar gibi takılıp çıkarılamaz. Dolayısıyla takıldığında hastamızın çıkarma lüksü yoktur ve dişler hasta bağımlılığı ol adan hızla düzelir.
Şeffaf plakların hazırlanışı
 
  Hastadan alınan ölçüler optik okuyucular aracılığıyla bilgisayar ortamına aktarılır ve dişler yine bilgisayar ortamında biraz düzeltilip yeni bir ölçü elde edilir. Bu yeni ölçünün üzerinde bir plak oluşturulur. Ve dişler bilgisayar ortamında biraz daha düzeltilip bir plak daha oluşturulur. Bu işlem defalarca tekrar ederek 15-20 tane seri şeffaf plak oluşturulur. Bu şeffaf plaklar 2'şer hafta aralıklarla değiştirilerek kullanılır.
 
  Şeffak plak tedavisinin ücreti
 
  Şeffaf plak tedavisi diş teli gibi ağırlıklı olarak diş hekimi tarafından yapılan bir tedavi değildir. Diş teli ile yapılan ortodonti tedavisi de doktorunuzun maniplasyon yeteneği ve estetik anlayışı ön plana çıkar. Dolayısıyla tedavi kalitesinde doktorunuzun etkisi büyüktür. Bununla beraber şeffaf plak tedavisinde doktorunuz ölçülerinizi alır ve plaklarınızı üretecek olan firmaya gönderilir. Firma tarafından üretilen plaklarınızı belirli bir sırada doktorunuzun kontrolünde kullanırsınız ve dişleriniz düzelir. Aslında 10.000 tl ye yaptıracağınız şeffaf plak tedavisi aslında 5000 tl ye yaptıracağınız klinik arasında pek bir fark yoktur

Share: