Görüntü
Süt Dişlerinin Erken Dökülmesi Çapraşıklığa Neden Olur Mu?
 Süt Dişlerinin Erken Dökülmesi Çapraşıklığa Neden Olur Mu?

Ağız ve diş sağlığı bireylerin hem biyolojik hem de psikolojik anlamdaki sağlığını korumasında önem arz etmektedir. Bireyler ağız ve diş sağlığına özen göstererek sosyal ortamlarda özgüven kazanmakta, rahat bir şekilde hareket etmektedir. Aynı şekilde tüm bu durumların ele alınması ile bireyler sağlıklı bir gelişim süreci geçirmiş olacaktır. 

Çocukluktan yetişkinliğe doğru ilerlerken ağız ve diş sağlığı gelişiminin takip edilerek sürecin tüm değerlendirilmesinin yapılması ortodontistler için önem arz etmektedir. Özellikle çocukların süt dişlerinin korunması, gelişimleri için gerekli bakım süreçlerinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu noktaların değerlendirilerek süreç analizlerinin sağlanması ileriki yaşlardaki ağız sağlığı için de gereklidir.

 

Süt Dişleri Nedir?

Çocuklarda 6. aydan itibaren gözlemlenmeye başlayarak ilkokul dönemlerine yani 6. yaşlara doğru dökülen dişlerdir. Dişlerin sağlıklı gelişmesi ve ağız yapısının korunması için süt dişlerinin bakımı önemlidir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesine katkı sunmaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığı ile gelişim göstermektedir. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Bazı durumlarda süt dişler çabuk dökülebilir. Özellikle fazla çikolata ve şeker gibi besinler tüketen çocuklarda düzenli temizlik sağlanmaz ise çürümeler başlayarak diş kaybına doğru ilerleyen durumlar gözlenebilmektedir. Geç kalındığı taktirde dişler kurtulamaz ve diş kaybı meydana gelebilir. Bu durumda diş yerleri boş kalabilir. Boş alanalara diğer gerçek konumlarından kayma yapan dişler nedeni ile dişlerde çapraşıklıklar gözlemlenebilir. 

 

Çocuklarda Plak Kullanımı

Diş teli tedavisi her yaştan bireye uygulanmaktadır. Çocuklarda diş teli uygulamaları işlevsel sonuçlar vermektedir. Hatta ilk aşamalarda çocuklarda diş plağının kullanılması çocuklar için oldukça işlevsel sonuçlar almalarına yardımcı olmaktadır. Doktorunuzun düzenlediği aralıklar çerçevesinde plaklarınızı kullanmalısınız.

 

Diş Temizliği Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisinde diş temizliğini sağlamak için müdahale yöntemlerinin dikkatle ele alınması gerekmektedir. Alanında uzman kadromuz olan  Alpdent olarak sizlere gerekli bilgilendirmeleri sunmaktayız. Diş temizliği için düzenli aralıklarda fırçalama ve bakım süreci gereklidir. Özellikle çocukların rutin kontroller yapılarak tedavilerinin sürdürülmesi önem taşır. Diş doktoru muayenelerinin sağlanarak ilerleme gösterilmesi gerekir. 


Share: