Görüntü
Diş teli fiyatları ne aralıktadır ve neye göre belirlenir?
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/8zowPFlhmyc

Diş teli tedavisi dişlerin üzerine braket adını verdiğimiz metal, porselen, safir yada sert plastikten üretilen cisimlerin özel kimyasallarla  yapıştırılmasıyla dişlerdeki çarpıkların uzun bir süreç içerisinde düzeltildiği tedavidir. Diş teli fiyatları 1000-6000 tl arasında uygulanır. Diş teli fiyatları, gördüğünüz gibi oldukça değişken olup birçok faktörden etkilenmektedir. Bu yazımızda sizinle diş teli fiyatlarını etkileyen faktörleri açıklayacağız;
 
-Kullanılan malzemenin cinsi
  Dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerin üretildiği malzeme diş teli fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Örneğin metal braketler ucuzken estetik braketler adı verilen seramik braketler daha pahalıdır. Çift çene tel tedavisinde estetik braketlerin fiyat farkı 500 tl- 500 $ arasında klinikten kliniğe değişmektedir.
-Kullanılan malzemenin kalitesi
  Diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin her sektörde olduğu gibi çin malları da vardır ve çin mallarında malzeme maliyeti % 80 oranlarında daha azdır. Genellikle düşük fiyatlara diş teli tedavisi hizmeti veren kliniklerin tercih etmek zorunda kaldıkları malzemelerdir.
-Toplam tedavi süresi
  Diş teli tedavisinin 6 ay sürdüğü vakalarla 2,5 yıl sürdüğü vakaların diş teli fiyatlarının aynı olmaması normaldir.
-Dişlerdeki çarpıklığın miktarı
  Dişlerdeki çarpıklığın miktarı toplam tedavi süresini belirleyen faktördür ve diş teli fiyatlarını etkiler.
-Diş teli tedavisinin tanımı
  Diş teli tedavisi dişlerdeki çarpıklıkların düzeltildiği aktif kısım ve düzeltilen dişlerlerin yeni konumlarının korunduğu pasif kısım olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Aktif kısım yukarıda bahsettiğimiz gibi dişlerin üzerine braketlerin yapıştırılmasıyla dişlerdeki yamuklukların düzeltildiği kısımdır. Pasif kısım ise diş telleri ve braketler çıkarıldıktan sonra başlar. Dişlerin iç tarafına dışarıdan görünmeyen ince tel yapıştırılmasıyla ve üzerine de takılıp çıkarılabilen şeffaf plakların takılmasıyla uygulanır. Bu tedaviye "Pekiştirme tedavisi" denir. Pekiştirme tedavisi, düzeltilen dişlerin bozulmaması açısından en az aktif tedavi kadar önemlidirve vakanın durumuna göre1-3 yıl sürer. Fiyat teklifi aldığınız tedavi pasif tedaviyi de içeriyor olması gerekir. Pekiştirme tedavisi ile ilgili detayları diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Share: