Görüntü
Diş teli fiyatları ve kullanılan malzemeler
güzel gülüşler

Diş teli fiyatları nasıl belirlenir?

   Diş teli tedavisinde sabit bir fiyat yoktur. Kullanılan malzemenin cinsi markası,üretim yeri, özelliği, tedavinin toplam süresi, diş telinin ağızda kalma süresi, dişlerdeki çapraşıklığın miktarı ve tedavinin tek çeneye mi yoksa çift çeneye mi yapılacağı diş teli fiyatlarını belirleyen önemli faktörlerdir.

  Diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler; metal braketler estetik braketler, şeffaf plaklar ve lingual braketler olmak üzere gruplandırılabilir. Bu malzemelerin içinde en ucuzu metal braketlerdir. Yalnız yanlış anlaşılmaması gereken nokta en ucuzu metal braketler derken en kalitesizi demek istemiyoruz. Yukarıda saydığımız malzemelerin hepsinin yaptığı iş, dişleri düzeltme miktarı aynıdır. Hatta metal braketler ile daha çapraşık vakalar daha basit bir şekilde düzeltilebilir. Metal braketlerin ucuz olmasının sebebi kalitesinin az olması değil, yapımında kullanılan malzemenin ucuz olmasıdır.

 

  Şeffaf braketlerde kullanılan marka çok önemlidir. Çin malı şeffaf braketler oldukça ucuzdur. Hatta bazı çin malı şeffaf braketler metal braketlerden dahi ucuzdur.Bu şeffaf braketler sert plastikten üretilirler. Sert plastik braketler zamanla renk değiştirdikleri için ve esneme özellikleri olduğu için pek tercih edilmezler. Avrupa ve Amerikan malı şeffaf braketler ise oldukça pahalıdır ve bu braketler seramik yada safirdir. Safir ve seramik braketler renk değiştirmedikleri için ve esnemedikleri için hem tedavi süresince güzel görünürler hemde diş hareketlerini daha stabil yaptırırlar. Braketlerle yapılan diş teli tedavisi içinde diş teli fiyatları en yüksek olan kaliteli bir safir yada porselen braket sistemidir. 

  Şeffaf plaklar ile yapılan diş teli tedavisi aslında diş teli kullanılmadan yapılır. İnvisalign sistem ortoaligner, cleanaligner gibi ticari isimleri ile piyasada bulunmaktadır. Pahalı sistem olmasıyla beraber sağladığı konfor düşünüldüğünde verilen paranın hakkını fazlasıyla vermektedir.

  Lingual diş teli yaklaşık 15 yıl önce diş tellerinin görünmesinden rahatsız olan yetişkin hasatların beklentilerini karşılamak, sosyal hayatlarını etkilemeden dişlerini düzeltebilmek amacıyla üretildi. Tedavi süresini uzatması pahalı olması ve ağız içerisinde özellikle dilde sık sık yaralanmalara sebep olması önemli dezavantajlarındandı. İlk çıktığı yıllarda alternatifinin olmaması kullanılması için bir sebepti. Şeffaf plak tedavisi uygulanmaya başladıktan sonra populeritesini kaybetti. Günümüzde diş tellerinin görünmesini istemeyen hastalarda, şeffaf plak tedavisi ile düzeltilemeyecek ağır çapraşıklık vakalarında, tercih edilmektedir.Diş teli fiyatları fiyat performans açısından değerlendirildiğinde lingual diş teli tekrar tekrar düşünülmesi gereken bir konudur.


Share: