Görüntü
Lingual ortodonti
lingual ortodonti

  Lingual ortodonti diş tellerinin dişlerin iç tarafına yani dile bakan tarafına yapıştırılmasıyla dişlerdeki çapraşıklığın eğriliğin ve konum bozukluğunun düzeltildiği bir tedavidir. Zaten lingual latincede "dil" demektir. Lingual ortodonti diş tellerinin görünmesini istemeyen hastalarımızda kullanılmaktadır.
  Lingual ortodonti nasıl uygulanır?
 
  Lingual ortodontide kullanılan braketler; klasik diş teli tedavisinde kullanılan braketler gibi fabrikasyon değildir. Her diş için kişiye özel üretilir. Bu sebeple diş telleri takılmadan önce ölçü alınır ve 1 hafta gibi bir sürede braketler hazırlanır. Hazırlanan braketler belirli bir prensiple dişlerin iç tarafına yapıştırılır ve esnek ark teli braketlere bağlanır.
  Lingual ortodonti 1970 li yıllarda diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalar için geliştirildi. En büyük avantajı dışarıdan belli olmamasıdır. Bununla birlikte tedavi başlangıcında daha fazla olmak üzere tedavi boyunca dilde yaralanmalara sebep olur. Bu yaralanmalar zaman zaman hastalarımızın yemek yemesine hatta bazen konuşmasına engel olur. Lingual ortodontinin toplam tedavi süresi klasik diş teline oranla 1,5 kat daha uzundur ve 2 kat pahalıdır. Bütün bunları değerlendirdiğinizde uzun süren, yara yaparak sizi rahatsız eden bir tedaviye 10.000 tl gibi bir ücret ödemek pek mantıklı değildir. Çoğu ortodontist bütün bunların farkındadır ve yapmıyoruz dememek için yaparlar ve malzemelerini bulundururlar.
 Lingual ortodontinin Bahsettiğimiz dezavantajlarından dolayı görünmeyen bir sistem olan şeffaf plak tedavisi geliştirilmiştir. Şeffaf plak tedavisinde ne dilde yaralanma vardır nede tedavi süresinde uzama. fiyatıda lingual diş teli fiyatına yakındır. Bu sebeple şeffaf plak tedavisinden sonra lingual ortodonti popileritesini kaybetmiştir.

Share: