Görüntü
Ortodonti tedavisinde damon braketler
damon braketler

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki konum bozukluğunu düzelterek insanlara estetik bür gülüş kazandıran tedavidir. Dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltir. Dişlerdeki çapraşıklığın sebebi çene kemiğinin küçük, dişlerin ise büyük olmasıdır. Böyle bir çapraşıklığın düzeltilebilmesi için dişlerin sıralanacağı yere ihtiyaç vardır. Bu yeri elde etmenin 2 yöntemi vardır. Bunlardan birincisi diş çekimi yaparak yer elde etmektir. İkincisi ise dişleri ileri ve yanlara doğru iterek dişlerin sıralandığı arkı genişletmektir. Damon braketler işte bu ikinci durumda devreye girer.
Resimde standart braketler ile damon braketi yan yana görüyorsunuz.
 
  Damon braketler Amerika'da ortodontist olan Clay Damon isimli bir doktor tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Self ligating yani kendinden kilitli bir sistemi vardır. Self ligating braketlerde sürtünme kuvveti sıradan braketlere oranla çok daha az olduğu için dişleri düzelten ortodontik kuvvet,  kayıp olmadan dişlere iletilir. Buda dişlerin daha hızlı hareket etmesi demektir. Self ligating sistemin diğer braket sistemlerinden farkını bir önceki yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Daha ayrıntılı bilgi için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.
  Damon braketler diğer self ligating yani kendinden kilitli braketlerden farklı kılan braketlerin üzerindeki açılardır. Damon braketler bu açılar sayesinde dişlerin sıralandığı arkı genişletir. Ve diş çekimi yapılmadan dişlerin düzeltilmesine olanak sağlar. Bununla birlikte damon braketlerde ark telini takıp çıkarmak kolay olduğu için koltukta kalma süreniz kısadır.
  Damon braketler 1 aylık yada 1,5 aylık periyotlarla 2-3 seansta ciddi ilerleme gösterirler. Dolayısıyla şehir dışında olup kontrollerine çok sık gelemeyen hastalarımız için idealdir.
Damon braketlerin bir diğer avantajı ise estetiktir. Çekimsiz ortodontik tedavilerde damon braketler dişleri ileri ve yanlara doğru iterek yer kazandığı için dişleri daha belirgin ve yayvan hale getirir. Özellikle bayanlarda dişlerin daha belirgin olması estetik açıdan istediğimiz bir durumdur. Bu arada ileridelikten kastımız dişleklik değildir. Ayrıca ön dişlerin ileri doğru bir bütün olarak gitmesiyle dudaklarda da kalınlaşma olur. Diş teli tedavisi ile dişleriniz düzelirken aynı zamanda botoxta yaptırmış olursunuz. Damon braketlerin dişlerinizi ileri ve yanlara doğru iterek nasıl düzelttiğini daha iyi anlamanız için yukarıdaki animasyonu izlemelisiniz.
  Bütün bunlarla birlikte pahalı bir sistemdir. 
  Daha önce anlattığımız gibi damon braketlerin üzerinde sürgülü kapaklar vardır. Dişlerinizi tedavi boyunca düzgün fırçalamadığınızda bu sürgülerin etrafında diş taşı oluşur. Ve sürgüler açılıp kapanamaz. Bu sebeple braketlerinizin değiştirilmesi gerekir. Bu sebeple tedavi sırasında dişlerinizi çok iyi fırçalamalısınız ki damon braketlerin avantajı olsun.
  Ortodonti tedavisinde damon braket sistemi diğer braket sistemlerine göre daha pahalı gibi görünebilir. Yalnız 4 tane dişinizi çekimden kurtardığını toplam tedavi sürenizi kısalttığını ve koltukta geçirdiğiniz zamanınızı azalttığını düşünürseniz aslında pek pahalı bir sistem değildir.
  Damon sistemin önemli dezavantajlarından birisi doğru kullanılmadığında daimi retansiyon gerektirmesidir. Daimi retansiyondan kastımız ortodonti tedavisinden sonra dişlerinizin bozulmaması için yaptığınız uygulamaları(içten tel, şeffaf plak, dişlik gibi) aralıksız kullanmanız gerektiğidir.

Share: