Görüntü
Ortodonti tedavisinde nelere dikkat etmeliyiz
diştelinde dikkat edilenler

  Ortodonti tedavisinde diş telleriniz dişlerinize çok sağlam bir şekilde yapıştırılır. Yalnız uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymazsanız diş telleriniz dişlerinizden ayrılır. Peki diş telleriniz dişlerinizden ayrılırsa ne olur? Diş telleriniz dişlerinize yapıştırılırken dişinizin  yüzeyine %35 lik fosforik asit uygulanır. Bu asitin diş yüzeyine braket kırılmalarından dolayı defalarca uygulanması dişlerinize zarar verir. Aşağıdaki fotoğrafta kopuk braketi görüyorsunuz.

bir top yokuş yukarı itilerek hareket ettirilip bir noktaya getirildikten sonra bırakıldığında nasıl hızla aşağıya yuvarlanıyorsa, kırılan braketin olduğu dişte hızla eski yamuk haline döner. Bu sebeple odişi tekrar düzeltmek zaman kaybettirir, toplam tedavi süresini uzatır. Bütün bu problemleri yaşamamak için ne yapmalıyız?

1) Asitli içecekler içmemeliyiz. (sprite, fanta, Kola...)

2) Yapışkan yiyecekler yememeliyiz. (lokum, jelibon, sakız...)

3) Kuruyemiş, erik, zeytin gibi sert yiyecekler yememeliyiz. Erik ve zeytin çekirdeği diş tellerine değdiği anda kırar. Kuruyemişten kastımız ise badem, fındık, fıstık gibi...

4) Ön dişlerimizle ısırarak değil arka dişlerimizle küçük parçalar halinde yemeliyiz. Örneğin simit yiyeceksek ön dişlerimizle ısırarak değil elimizle bölerek, Elma yiyeceksek yına ısırarak değil bıçakla keserek küçük lokmalar halinde yemeliyiz.

 

Diş telleri ilk takıldığında dudaklarda dilde ve yanaklarda yaralanmalara sebep olabilirler. Bu gibi durumlarda ortodonti mumlarını kullanmalısınız. Ortodonti mumlarının nasıl kullanıldığını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 


Share: