Görüntü
Ortodonti tedavisinde ortognatik cerrahinin yeri
ortognatik cerrahi

Ortodonti tedavisi, dişlerdeki konum bozukluklarını eğrilikleri ve yamuklukları düzelttiği gibi çene kemiklerinde oluşan gelişim bozukluklarını da düzeltir. Örneğin Sakıp Sabancı’da olduğu gibi alt çenenin normalden fazla büyüme eğilimi gösterdiği durumlarda, ortodonti tedavisi ile alt çenenin büyümesi kontrol altına alınıp durdurularak ileri gitmesi engellenebilir. Büyümenin kontrol altına alınabilmesi için ortada bir büyüme ve gelişmenin var olması gerekir. Yani büyüme ve gelişmenin tamamlanmamış olması gerekir. Büyüme ve gelişimin yönlendirilebilmesi için hastanın ergenlik döneminin başlangıcında tedaviye başlaması gerekir. Bu yaş erkeklerde 13-14 aralığında iken kızlarda 12-13 yaş aralığıdır. 

 Çene kemiklerinin birbirleri ile ve kafa kaidesi ile olan ilişkilerinde bir bozukluk varsa ve hasta ergenlik dönemini bittirmiş ve yetişkin olmuşsa tedavi yöntemi farklılaşır. Böyle bir durumda Vakanın tedavisi, ortodonti tedavisi ile ortognotik cerrahinin kombine edilmesi ile yapılır. 
  Ortognatik cerrahiçenelerdeki gelişim bozukluklarının cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir. Ortognatik cerrahi plastik cerrahlar yada çene cerrahları tarafından, ortodontistin rehberliğinde ve refakatinde, yapılır. Ortognotik cerrahi çene kemiğinin cerrahi olarak olması gereken konumuna getirildiği tedavinin ismidir.
  Ortognatik cerrahi zor bir tedavi sürecini beraberinde getirir. İşlemin uygulandığı hasta yaklaşık ilk bir ay kadar meyve suyu ve süt gibi içeceklerle beslenir. Sonraki 2 ay kadar ancak patetes püresi kadar yumuşak yiyecekleri yiyebilir. Sonra yavaş yavaş hayatı normal seyrine girmeye başlar. Dediğimiz gibi, ortognatik cerrahi işlemi zahmetli bir süreçtir, ama zahmetli olduğu kadar sonuçları da çok güzeldir. Bu prosödürün uygulandığı hastaların üzerinde tahmin edilemeyecek düzeyde değişimler olur. Yalnız bu tedavi zahmetli ve pahalı bir tedavidir. Bu olumsuzlukları sebebiyle böyle bir tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, dişlerde değişiklikler yapılarak çene kemiklerindeki problem dikkat çekmeyecek hale getirilir. Bu yönteme kamuflaj tedavisi denir. Bu yöntem hakkında daha fazla bilgi almak için kliniklerimizdeki doktorlarımla görüşebilirsiniz. Aşağıdaki videoda ortognatik cerrahi ile ortodonti tedavisinin kombine olarak kullanılarak düzeltilmesi gereken bir vakanın kamuflaj yöntemiyle nasıl tedavi edildiğini izleyebilirsiniz.
 
 

Share: