Görüntü
Ortodonti tedavisinde sağlam dişi çekmek doğru mu
diş sağlığı

  Ortodonti tedavisi; dişlerdeki yer darlığından kaynaklanan çapraşıklığın dişlerin üzerine diş teli yapıştırılarak belirli bir süre içerisinde düzeltildiği bir tedavidir. 
  Ortodonti tedavisinde yer darlığından kaynaklanan yer darlığını düzeltebilmek için yere ihtiyaç vardır. Zaten bu yer olmadığı için dişler çıkması gereken yerlerde çıkamamıştır. Yer darlığını düzeltmek için ihtiyaç duyulan yeri elde etmenin 2 yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ön dişlerin ileri itilerek yer kazanılması, ikincisi diş çekimidir. Her iki tedavi seçeneğide vakasına göre doğru olabilir. Çünkü her iki yönteminde avantaj ve dezavantajları vardır. Bu sebeple hangi yöntemin kullanılacağına doktorunuzun karar vermesi gerekir.
  Ön dişlerin ileri itilerek yer kazanılması yönteminin avantajları ve dezavantajlarından bahsedelim. Bu yöntem eğer yüz yapısı müsade ediyorsa çok güzel sonuç verir. Bu yöntemde dişler ileri doğru gittiği için yüzde daha belirgin görünürler. Bununla birlikte dişlerin ileri gitmesiyle dişlerin beslediği dudaklarda ileri gider ve hastamız aynı zamanda botox yaptırmış gibi olur. Dudakların ileri gitmesiyle dudak çevresi gerginleşir ve ileri yaşlarda dudak çevresinde oluşan kırışmalar daha geç yaşlarda örneğin 10 yıl kadar sonra oluşmaya başlar. Bunlar çekimsiz tedavinin avantajlarıdır. Bununla birlikte yüz yapısının müsade etmediği durumlarda dişlerin ileri doğru itilmesi dişlek bir görüntü oluşturur ve hasta da dudaklarını kapatmakta zorlanır. bu durum yer darlığının dişlerin ileri itilerek düzeltmesinin dezavantajlarıdır.
  Diş çekimi, yer kazanmak amacıyla ortodontik amaçlı yapılır ve yer kazanma yöntemlerinden birisidir. Başlangıçta sağlam dişlerini çekilmesi kulağa çok hoş gelmezken diş çekimi yapılarak tedavi sonunda gerçektende etkili sonuçlar elde edilebilir. Ortodontik amaçlı diş çekiminin yapılacağı durumlarda çok iyi düşünülüp karar verilmelidir. Çünkü diş çekiminin gere dönüşü yoktur. Diş çekimi yaptırarak ortodontik tedavi gören ve tedavisinden memnun olmadığı için kliniğimize gelen bazı hastaların diş çekimi yapılan yerleri boş bırakılarak tedavi bitirilmektedir. çünkü diş çekimi yapıldığında, dudakları besleyen dişler içeri doğru gittiği için dudaklarda da içeri doğru gitme yani incelme olur. Bununla birlikte dişler geriye doğru gittiği için dilin alanı daramakta, bu durumda ileri yaşlarda horlamaya sebep olmaktadır. Bütün bunların yanında diş çekiminin kaçınılmaz olduğu ve tedavi sonunda kusursuz sonuçlar alındığı durumlarda vardır.
  Sonuç olarak ortodontik amaçlı diş çekimi bilimsel bir gerçektir ve gönül rahatlığı ile uygulanır. Sadece doğru vakada kullanıldığına emin olunmalıdır.
 

Share: