Görüntü
Diş Dolgusu ile Diş Teli Uygulanır Mı?
Diş Dolgusu ile Diş Teli Uygulanır Mı?

Ağız ve diş sağlığını korumada pek çok müdahale yöntemi iç içe kullanılmaktadır. Bunlar dolgular, implantlar, diş estetikleri, diş beyazlatma ve diş teli tedavisi olarak ele alınabilir. Daha sayacağımız pek çok müdahale yöntemlerinden olan diş teli tedavisinde dişlerin uygun konumlara hareketleri ele alınarak değerlendirilmektedir.

 

Diş teli nedir? Kimler diş teli yaptırmalıdır? Diş teli fiyatları 2024 değerlendirmelerinde öne çıkan etmenler nelerdir? Dolgu yaptırırsam diş teli kullanabilir miyim? gibi soruların ayrıntılı cevaplandırılması diş teli tedavisi için oldukça önemlidir. Doğru bilgilerin alınması ile tedavi sürecinde önemli adımların atılması sağlanmış olunmaktadır.

 

Diş Teli Tedavisi 2024 Düzenlemeleri

Diş teli yani ortodonti tedavisi alanında uzman ortodontistlerce uygulanan bir müdahale yöntemidir Ortodontistlerin alanında uzman olması süreç için büyük önem taşımaktadır. Diş teli tedavisi estetik anlamda dişlerin yan yana gelmesine destek olan tedavi şeklidir. Kliniklerde uygulanan tedavi ile sağlıklı gülüşlere kavuşmuş olacaksınız. Ek olarak kliniklerde diş teli fiyatları pek çok etmene göre şekillenme göstermektedir.

 

Dolgu kullanımı bireylerde sıklıkla gözlenmektedir. Dolgularınızın olması diş teli tedavisini etkilememekle beraber diş teli tedavisi sırasında da dolgu yaptırabilirsiniz. Muayene ile başlayan ortodonti sürecinde tüm etmenlerin değerlendirilmesi sizlere gerekli ipuçlarını göstermektedir. Hangi alanda tedavi gerektiğinin sinyallerini veren muayene süreçlerinde ele alınan bulguların değerlendirilmesi sorunları da azaltacaktır.

 

Diş Teli Fiyatları 2024 Faktörleri Nelerdir?

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde pek çok etmen mevcuttur. Öncelikle seçilen klinik önemlidir. Klinik seçimi alanında uzman ortodontist ile çalışmayı ifade etmektedir. Doktor seçiminiz sizlerin sağlığı için oldukça önemlidir. Doktorunuza ek olarak kullanılacak ürün ve bu ürünlerin teminatı da diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde etki etmektedir.

 

Braket Seçimi Nasıl Sağlanır?

Braket seçimi diş teli tedavisinde büyük önem sahibidir. Diş teli tedavisinde metal, şeffaf ve lingual türlerin olması ile seçenekler artmıştır. Artan seçenekler ile birey hem istek hem de ihtiyaçlarının kontrollerini sağlamış olmaktadır. Metal teller şeffaf ve linguale göre daha uygun maliyetlidir.

 

Alpdent ile sizlere gerekli süreç bilgilendirmelerini sunmaktayız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.