Görüntü
Diş Teli Çeşitleri
tel çeşitleri

Şeffaf diş telleri; şeffaf braketler, şeffaf plaklar (invisalign system) ve lingual sistem olmak üzere 3 gruba ayrılır.
Şeffaf braketler; porselen, safir veya sert plastik kullanılarak yapılan braketlerdir.
Sert plastik braketler genelde kalitesi düşük ürünler olduğu için diş teli tedavisi sırasında esnemem yaparlar ve dişlere tam olarak gerekli hareketi kazandıramazlar. Bu sebeple kliniğimizde sert plastik braketler kullanılmamaktadır.
 

Şeffaf Diş Teli hakkındaki zengin içerikli makalemizi Menü'de Şeffaf Diş Teli linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Diş teli tedavisinde çok uzun yıllardan beri kullanılan metal diş telleri etkili sonuçlar vermektedir.Metalik olması görüntü olarak kötü görünse de üzerine takılan renkli lastikler ile metal diş tellerine hem sevimli bir görüntü kazandırılmaktadır hemde her seferinde farklı renk ile yeni bir görünti kazandırılmaktadır.Özellikle görüntünün çok önemli olmadığı 10-15 yaş grubu çocuklarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Dişlerinizin dile bakan tarafına takılan ve dişarıdan hiçbir şekilde belli olmayan tedavi sistemidir. Bu sistemin uygulanabilmesi için ağız yapısının buna uygun olması gerekmektedir..Görünmez olması ve her hastaya özel olarak üretiliyor olması önemli avantajlarındandır. Dezavantajı ise ağızda özelliklede dilde yaralanmalara sebep olması, maliyetinin daha fazla olması ve tedavi süresinin daha uzun olmasıdır.

Hareketli apareyler tel tedavisi süresini kısaltmayı amaçlayan dışarıdan belli olmayan, çene genişletmelerinde ,diş hareketlerinde kullanılan hasta tarafından takılıp çıkartılabilen ve aygıtlardır.

Spor yaparken, yemek yerken ve sevdiklerinizle beraber güzel vakit geçirmek istediğinizde çıkartıp özgürce hareket edebileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Her yaşta uygulanabilir.


Share: