Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Rutin Noktalar
Diş Teli Tedavisinde Rutin Noktalar

Diş teli tedavisi son zamanlarda bireylerin sıkça başvurduğu tedavilerden olmaktadır. Bu tedavi sürecinde bireylerin ağız ve diş sağlığını koruyarak var olan sistemin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bireylerin tedavi süreçlerinde önem verilecek temel nokta bireysel değerlendirmelerin adım adım ilerlemiş olmasıdır. Pek çok birey gerekli destek süreçleri ile sağlıklı ağız yapısına kavuşmaktadır. Sistemsel ilerlemeler ile gelişim süreçleri ilerletilmektedir. Diş teli tedavisinde de bu sistemsel düzenlemeler adım adım düzenlenmektedir. Bu şekilde sağlıklı ağız yapısının gelişimi de sağlanmaktadır.

Diş teli tedavi süreçlerinde bireylerin dikkat etmesi gereken durumlar mevcuttur. Bu durumları da alanında uzman ortodontistlerden öğrenmelidirler. Gerekli bakım ve destek süreçlerinin incelenmesi, takiplerin sağlanması ile sağlanmaktadır. Diş teli hakkında detayların ele alınması bireylerin bir sistem içinde daha sağlıklı bir şekilde kalmasına neden olur. Ayrıntılı bilgilendirmeler için okumaya devam ediniz.

    Diş Teli Tedavisinde Önemli Konular

    Diş teli tedavi sürecinde bireylerin dikkat etmesini istediğimiz noktalar bulunmaktadır. Bunların ortodontist tarafından ele alınarak incelenmesi ile sistemli bir süreç akışı sağlanabilmektedir. Diş teli tedavisinde temizlik ve bakım süreçleri başta olmak üzere pek çok durum üzerinde dikkatli olmak bireylerin daha sağlıklı bir süreç akışı geliştirmesine katkı sunmaktadır. Diş teli tedavisinde düzenli olarak rutin kontrollerin yapılması da oldukça önemlidir. Diş teli tedavisinde rutin kontrollerin önemi oldukça kıymetlidir. Bu kontrollerde ağız ve diş sağlığı hakkında detaylı bilgiler de elde edilir. 

    Hangi diş teli türünü tercih ettiğimiz ağız ve diş sağlığı tedavi süreçlerinde önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin lingual teller dişlerin arka kısımlarında yer alır ve temizlenmesi ön yüzeyde bulunan şeffaf veya metal türlerden de farklılıklar göstermektedir. Bireylerin bu bağlamda düzenli bir şekilde bilgilendirilmesi sağlıklı gelişim süreçleri için oldukça kıymetli olmaktadır.

    Diş Teli Tedavisinde Fiyatlar

    Diş teli tedavi sürecinde dikkat edilen ve önemsenen bir konu da diş teli fiyatları olmaktadır. Diş teli fiyatları pek çok durumdan etkilenerek şekillenmektedir. İlk olarak ele almak gerekirse diş telinin türü diş teli fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde bireylerin tedavi süreçlerine etki eden faktörlerin incelenerek düzenlemeler sağlanmaktadır.

    Diş teli tedavi süreçleri ve diş teli bakımı için bizlerle iletişime geçebilir, diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri hakkında muayene sonuçlarınıza göre bilgi edinebilirsiniz.


 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.