Görüntü
Diş Teli ve 20 Yaş Dişleri
Diş Teli ve 20 Yaş Dişleri

20’lik dişler 17 ve 25 yaş aralığında çıkan son dişlerimizdir. Oldukça zorlu bir çıkış sürecini getirebilmekle birlikte birçok kişi destek alarak süreci yönetmektedir. Ağız ve diş sağlığı için büyük öneme sahip olan dişlerin konumları 20’lik dişler için önemlidir. 

20’lik dişler ne zaman çıkar? Diş teli kullanımına engel midir? gibi sorular ortodonti sürecinde sık rastlanan sorulardır. Adım adım ilerlenen ortodonti sürecinde diş teli fiyatları ortodonti tedavisinde önem arz etmektedir. Diş teli fiyatları 2023 düzenlemelerinde öne çıkan etmenler nelerdir? diye soran müşterilerimize cevap verebilmek adına yazımızı inceleyiniz.

 

20’lik Diş Nedir?

     17 ve 25 yaş aralığında çıkmaya başlanan 20 yaş dişleri çenenin iki tarafında da çıkan üçüncü büyük azı dişidir.  En son çıkmış olan kalıcı dişlerdir. Bazı durumlarda 20 yaş dişleri gömülü halde kalabilirler. Bu durum bireyler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ateş ve ağrı yapabilmektedir. 

Bireyler çoğu zaman gömülü dişini aldırmak isterler. Diş teli tedavisine başlamadan önce pek çok birey bu gömülü dişlerini tedavi etmek istemektedir. Alpdent olarak ağız sağlığınızı önemsiyor, sizler için gerekli olan durum analizlerini dikkatli bir şekilde inceliyoruz.

 

Diş Teli Nedir?

    Diş teli dişlerin uygun konumlara doğru ilerlemesine destek verecek olan tedavi türüdür. Bu tedavi türünde braket denilen küçük yapılar kullanılarak dişlerin hareketlerine destek verilmektedir. Bu hareketler yavaş ama sistematik olarak ilerlemektedir. 

 

Braket Nedir?

    Braketler metal, şeffaf ve lingual türde olan yapılardır. Dişlerin üzerine konumlanarak onların hareketlerine destek vermektedir. Farklı türleri farklı ihtiyaçları doğurmaktadır. Örneğin ilk çıkan metal türler dişlerin uygun konumlarına hareket etmeleri için yeterli iken görünüm anlamında bireyleri tatmin edememektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda şeffaf teller kendini göstermiştir. Şeffaf teller ile bireyler istedikleri o estetik görünüme sahip olmaktadırlar. 

 

20 Yaş Dişleri Diş Telimi Etkiler Mi?

    Bir diğer soru işareti ile braketler yardımı ile sağlanan ortodonti tedavisinde 20 yaş dişlerinin dişlere uygulayabileceği baskılardır. Gömülü halde bulunan 20 yaş dişleri dişlerin konumlarına etki edebilir. Sürece başlamadan önce doktorunuzun dişleri muayene etmesi gerekmektedir. Bu şekilde süreç daha sağlıklı bir şekilde ilerleme gösterebilmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.