Görüntü
Diş Teli ve 20 Yaş Dişleri
Diş Teli ve 20 Yaş Dişleri

20’lik dişler 17 ve 25 yaş aralığında çıkan son dişlerimizdir. Oldukça zorlu bir çıkış sürecini getirebilmekle birlikte birçok kişi destek alarak süreci yönetmektedir. Ağız ve diş sağlığı için büyük öneme sahip olan dişlerin konumları 20’lik dişler için önemlidir. 

20’lik dişler ne zaman çıkar? Diş teli kullanımına engel midir? gibi sorular ortodonti sürecinde sık rastlanan sorulardır. Adım adım ilerlenen ortodonti sürecinde diş teli fiyatları ortodonti tedavisinde önem arz etmektedir. Diş teli fiyatları 2021 düzenlemelerinde öne çıkan etmenler nelerdir? diye soran müşterilerimize cevap verebilmek adına yazımızı inceleyiniz.

 

20’lik Diş Nedir?

     17 ve 25 yaş aralığında çıkmaya başlanan 20 yaş dişleri çenenin iki tarafında da çıkan üçüncü büyük azı dişidir.  En son çıkmış olan kalıcı dişlerdir. Bazı durumlarda 20 yaş dişleri gömülü halde kalabilirler. Bu durum bireyler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ateş ve ağrı yapabilmektedir. 

Bireyler çoğu zaman gömülü dişini aldırmak isterler. Diş teli tedavisine başlamadan önce pek çok birey bu gömülü dişlerini tedavi etmek istemektedir. Alpdent olarak ağız sağlığınızı önemsiyor, sizler için gerekli olan durum analizlerini dikkatli bir şekilde inceliyoruz.

 

Diş Teli Nedir?

    Diş teli dişlerin uygun konumlara doğru ilerlemesine destek verecek olan tedavi türüdür. Bu tedavi türünde braket denilen küçük yapılar kullanılarak dişlerin hareketlerine destek verilmektedir. Bu hareketler yavaş ama sistematik olarak ilerlemektedir. 

 

Braket Nedir?

    Braketler metal, şeffaf ve lingual türde olan yapılardır. Dişlerin üzerine konumlanarak onların hareketlerine destek vermektedir. Farklı türleri farklı ihtiyaçları doğurmaktadır. Örneğin ilk çıkan metal türler dişlerin uygun konumlarına hareket etmeleri için yeterli iken görünüm anlamında bireyleri tatmin edememektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda şeffaf teller kendini göstermiştir. Şeffaf teller ile bireyler istedikleri o estetik görünüme sahip olmaktadırlar. 

 

20 Yaş Dişleri Diş Telimi Etkiler Mi?

    Bir diğer soru işareti ile braketler yardımı ile sağlanan ortodonti tedavisinde 20 yaş dişlerinin dişlere uygulayabileceği baskılardır. Gömülü halde bulunan 20 yaş dişleri dişlerin konumlarına etki edebilir. Sürece başlamadan önce doktorunuzun dişleri muayene etmesi gerekmektedir. Bu şekilde süreç daha sağlıklı bir şekilde ilerleme gösterebilmektedir.


Share: