Görüntü
Lingual Ortodonti Nedir?
Lingual Ortodonti Nedir?

Ağız ve diş sağlığının gelişiminde diş teli tedavisi önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de çok yaygın olan diş teli tedavisinin süreçlerini bilmek bireyin sürece karşı olan güvenini ve motivasyonunu artırmaktadır. Bu durumda alanında uzman ortodontistlere önemli görevler düşmektedir. Çünkü diş dili tedavisinin genel sistemini çatısını belirleyen uzmanlar bireye de bu süreci aktararak onların kafalarında bir soyutlama yapmaya çalışır. Bu durum bireye güven verirken süreçteki rolünü de görmesine katkı sağlar. Diş teli tedavisi ortodontistin rehberliğinde gerçekleşen ancak bireyin oldukça aktif olduğu bir süreçtir. Bu sebepten ötürü gerekli bilgilerin ele alınarak sorumluluk paylaşımının sağlanması gerekmektedir. Diş teli tedavisi bireyi gerekli noktaların bilinmesi ile oldukça kolay ve emin adımlarla sağlıklı sonuca ulaştırır. Ağız ve diş sağlığında önemli kurallar nelerdir sorusu süreçte bireylere aktarılması gereken noktaları kapsamaktadır. Dişleri bakım süreçleri ve diş teli fiyatları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

 

diş, gülümsemek, gülüş, kişi, şahıs, dudak içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Lingual Diş Teli Nedir?

Geçmişten günümüze diş teli tedavisinde pek çok yenilik olmuştur. Bu yenilik teknolojinin gelişmesi ve bireylerin istek ve ihtiyaçlarını şekillenmesi ile gelişmiştir. Metal diş telleri günümüzde ilk çıktığı bilinen ve hala kullanımı olan diş telleridir. Diş teli tedavisinde süreç içerisinde daha görünmez görünmeyen diş tellerinin gelişimine destek verilmiştir. Bazı bireyler estetik kaygıyı çok önemseyerek görünmeyen diş teli olarak bilinen lingual diş tellerine doğru yönelmiştir. Görünmezse el olarak bilinen lingual teller aynı metal teller gibi dişleri kendilerine ait olan alanlara doğru hareket ettirmektedir. Bu tür diğer türlere oranla diş teli fiyatları açısından da farklılık göstermektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine bakıldığında görünmeyen diş teli türlerinin ücretleri metal tellere göre daha fazladır. Diş teli türü diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri üzerinde oldukça etkilidir.  

 

Lingual Teller Nasıl Temizlenir?

Lingual tellerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Buranın başında da temizlik gelmektedir. Diş ipleri, ara yüz fırçalarının kullanılması temizlik süreçlerinde olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çünkü dişlerin arka kısımlarında yer alan bu tellerin temizliğine hassasiyet göstermek oldukça önemlidir. Ek sorunlar diş teli fiyatlarıüzerinde de etkili olmaktadır. Ayrıntılı bilgi alarak süreç değerlendirmeleri yapmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.