Görüntü
Lingual Teller Kullanmalı Mıyım?
Lingual Teller Kullanmalı Mıyım?

Diş teli tedavisi pek çok sürecin birleştirilmesi ile ilerlemektedir. Her adımın belirlenmesi gerekli süreç takibinin yapılmasına destek vermektedir. Diş teli türleri süreç içerisinde gelişim göstermiştir. Metal, şeffaf ve lingual türler olarak günümüzde yer alan diş teli türleri her bireyin istek ve beklentilerine uygun gelişme göstermiştir.

Diş teli tedavisinde gerekli tedavi süreçleri için adım adım bilgilendirme sağlamaktayız. Alpdent olarak alanında uzman kadromuz ile sizlere bilgilendirmeler sunmaktayız. 

 

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi olarak bilinen ortodonti ile sağlıklı gülüşleri kazanmanız mümkündür. Dişlerin kendilerine ait konumlarına doğru ilerlemesine destek veren diş teli tedavisi ile hem estetik anlamda güzel gülüşlere sahip olursunuz hem de sağlıklı bir ağız yapısını oluşturmuş olursunuz. Dişlerin yan yana konumlandırılmış olması ile her diş ve diş arası temizlenmiş olur.

Diş teli tedavisinde gerekli malzemelerin kullanımı ile temizleme ve bakım işlemleri sağlanmış olunur. Diş ipleri, gargaralar ve ek malzemeler ile ağız bakım işlemlerinin sağlanması gerekir.

 

Diş Teli Türleri

Diş teli türleri; metal, lingual ve şeffaf olarak ayrılabilir. Bunlardan en çok tercih edilen metal ve şeffaf tellerdir. Görünüm anlamında estetik ihtiyaçlar bizi şeffaf tellere yönlendirirken metal teller de kullanılmaktadır. Yeni gelişim gösteren lingual teller ile süreç boyunca estetik anlamda pek çok avantaja sahip olursunuz. Çünkü lingual teller dişlerin arka kısımlarında yer alırlar. Arka kısımlarında yer almasından ötürü de direkt gözle görünmemektedir. Direkt gözlemlenmemesi özellikle yetişkinler ile yapılacak olan çalışmalarda ön plandadır. 

 

Lingual Türün Tercih Edilmeme Sebepleri

Lingual tel türleri ile estetik kaygıları ortadan kaldırmayı amaçlayan pek çok birey diğer eksi yönlerini değerlendirememektedirler. Alpdent olarak sizlere genel anlamda her avantaj ve dezavantajları sunmaktayız.

Lingual teller dişlerin arka kısmında yer aldığından ötürü görünmese de temizlenme anlamında ciddi zorlukları mevcuttur. Aralarını temizlemek oldukça güç olabilmektedir.

Dişlerin arka kısımlarında olması dilin sürekli değmesine neden olmaktadır. Dil değdikçe orada bir doku tahrişine neden olabilmektedir. 

Diş teli fiyatları 2021 değerlendirmelerine bakıldığında ise diğer türlere göre daha maliyetli olmaktadır. Tedavi süreçleri olarak değerlendirdiğimizde ise normal diğer diş teli türlerine göre daha uzun sürebilmektedir. 


Share: