Görüntü
Ortodonti tedavisinden sonra
ortodonti tedavi sonrası

  Ortodonti tedavisi genellikle dişlerin yanaklara ve dudaklara bakan taraflarına diş teli yapıştırılarak dişlerdeki kötü görünümün belirli bir süreç içerisinde düzeltildiği ve dişlere daha güzel bir görünümün kazandırıldığı bir tedavidir. Ortodonti tedavisi genellikle 1-3 yıl arasında biter.
  Ortodonti tedavisinde düzelen dişlerin bozulmadan kalmaları en az dişlerin düzelmesi kadar önemlidir. Çünkü ortodonti tedavisi zahmetli bir tedavidir. Ortodontihastalarımız tedavilerine vakit ayırırlar, diş tellerinin rahatsızlığına sabrederler, zaman zaman dişlerin hassasiyet oluşur sabrederler, bütün bunlarla birlikte birde mali bir yükün altına girerler. Bütün bu fedakarlıklarının sonunda ortodonti tedavisinden sonra dişleri bozulduğunda moralleri çok bozulacaktır. Dolayısıyla bizimde moralimiz çok bozulacaktır. Bütün bu sebeplerle ortodonti tedavisinin amacına ulaşması için tedaviden sonra dişlerin bozulmamasını sağlamak gerekir. Buda ancak doktor-hasta işbirliği ile gerçekleştirilebilir. Bu yazımızda ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmaması için yapılması gerekenleri ve yapılabilecekleri sizinle paylaşacağız.
  Öncelikle ortodonti tedavisi dişlerin daha güzel görünmesinden ibaret değildir. Aynı zamanda alt ve üst dişler birbirlerine iyi temas etmeli ve fonksiyonel olarak rahat kullanılabilir olmalıdır. Yani alt ve üst dişler, anahtar kilit uyumu gibi bir uyum içerisinde olmalıdır. Ortodonti tedavisinde işte bunu sağlamak zordur. Ve vakit alan da yine budur. Dişlerin güzel görünmesi bazen 3 ay içerisinde sağlanabilir. Ama alt ve üst dişlerin birbirleriyle anahtar kilit uyumu gibi uyumlu olması 1 yıl kadar vakit alabilir. Peki alt ve üst dişlerin birbirleriyle olan ilişkisi neden bu kadar önemlidir?
  Ortodonti tedavisinden sonra konumları değişen dişler eski konumlarını unutmazlar ve eski konumlarına gitmek isterler. Ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmaması için yapılan bütün işlemler aslında dişlere eski yerini unutturmak ve yeni yerine alıştırmak içindir. Alt ve üst dişlerin birbirleri ile olan ilişkisi çok iyi olduğunda bu ilişki dişlerin hareket etmesini önler.
  Dişlerin tedaviden sonra bozulmaması için yapılabilecek diğer işlemler "retainer tedavisi" adı altında toplanır. 
 
 
 
  Retainer tedavisi, dişlerin tedaviden sonra bozulmasını engellemek amacıyla, diş telleri çıkarıldıktan sonra başlayan, ortodonti tedavisinin pasif kısmıdır.
  Retainer tedavisi; dişlerin iç tarafına yapıştırılan ve hastayı rahatsız etmeyen ince bir tel ile, takılıp çıkarılabilen şeffaf bir dişlik kullanılarak yapılır. 
  Retainer tedavisi; diş telleri çıkarıldıktan sonraki 1 yıl boyunca 2 ayda 1, sonraki 3 yıl boyunca 6 ayda 1 kontrollerle yapılır. Bu kontrollerde maksat dişlerde bozulma, eskiye dönme olup olmadığını incelemektir. Kliniğimizde diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlerin ölçüleri alınır ve dişlerim en düzgün halini içeren bu ölçüler saklaması için hastamıza verilir. Olası bir bozulma durumunda bu diş ölçüleri kullanılarak, diş bozukluğu tekrar tel takmadan düzeltilebilir.

Share: