Görüntü
Protez Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?
Protez Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Protez diş sağlığı bireylerin sağlıklı bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olan faktörler arasındadır. Protezler bireylerin eksik dişlerini tamamlayarak estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlamaktadır. Bireyler protez diş kullandığında onların gerçek diş olmadıklarını düşünerek bakım süreçlerini aksatabilmektedir. 

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur? Gerekli bakım süreçleri nasıl sağlanır? gibi sorular için okumaya devam ediniz:

 

Protez Diş Neden Yapılır?

Protez dişler eksik olan dişlerimizin yerine yapılan, takıp çıkarma özelliklerine sahip yapılardır. Bu aparatların bakımına önem verilmesi gerekilmektedir. Gerekli ipuçlarını sağlamanız ile protez bakımını sağlamış olursunuz.

 

Protez Bakımı İçin İpuçları Nelerdir?

Protez dişlerin bakım süreçlerinde, protez yapısına önem verilmektedir. Protez kullananların kullanmadıkları zaman onu suda bırakılması gerekmektedir. Bu yapının kuruması işlevinde kısıtlamalara neden olabilmektedir. Sert bir zemine çarpmadan, dikkatli bir şekilde kullanımı sağlanmalıdır. Bu durumların üzerinde durulması gerekir. 

Gerçek dişiniz olmasa dahi bakımlarının yapılması gerekir. Lekelenmeler, birikintilerin oluşumunu engellemek için temizlik yapılması gerekilmektedir. Protezlerinizi fırçalamanız, gerekli besin artıklarından arındırmanız gerekmektedir. Düzenli diş bakımı sağladığınızda süreciniz kusursuz ilerleme gösterecektir.

Protez diş bakımı düzenli bir bakımı gerektirmektedir. Doktorunuz gerekli kontrolleri sağlayarak size bilgilendirme sunmaktadır.

 

Diş Teli Neden Tercih Edilir?

Diş teli tedavisi çapraşık dişlerin konumlarını belirlemek için tercih edilen bir tedavi sürecidir. Bu tedavi süreçlerinde gerekli noktalara dikkat edildiğinde istenen sonuçlar alınmaktadır. Diş teli tedavisinde diş teli nasıl takılır? Diş teli türleri nelerdir? Diş teli fiyatları 2023 düzenlemeleri nasıl ele alınır? soruları en çok rastlanan sorular arasındadır. Alanında uzman ekibimiz ile Alpdent olarak sizlere gerekli bilgi akışlarını sunmaktaktayız.

 

Diş Teli Tedavisinde Önemli Noktalar

Diş teli tedavisinde diş teli fiyatları önemli yer tutmaktadır. Diş teli fiyatları 2023 değerlendirmelerinde gerekli durumların analizleri yapılarak karara varılır. Diş teli fiyatları içinde bulunduğumuz klinik özellikleri, uzmanın alanındaki gelişimi ve en önemlisi bireyin getirdiği problem durumuna göre farklılık göstermektedir. Bireyin gerekli muayene süreçleri ile sizlere bilgilendirme sağlamaktayız.

Alanında uzman ekibimiz ile sizlere gerekli süreç bilgilendirmesi sunmaktayız. Ayrıntılı bilgilendirme için bizi ziyaret edebilir ve süreç hakkında gerekli olacak sorularınızı sorabilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.