Görüntü
Alpdent ile Sağlıklı Gülümseme
Alpdent ile Sağlıklı Gülümseme

Alpdent olarak sizlere sağlıklı bir ağız yapısının kapılarını açmaktayız. Ortodonti tedavisine başvurmak isteyen ancak kaygılanan pek çok bireyin sorduğu “diş teli nedir?, diş teli nasıl takılır?, diş teli fiyatları nasıl belirlenir?” gibi sorularınıza ayrıntılı cevap vererek sizlere süreç analizimizi yapmaktayız.

Sağlıklı Ağızın İpuçları

Ağzı ve diş sağlığı bireylerin en önem verdiği noktalardandır. Sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücudun da sembolüdür. İç organlarımızdaki bazı sorunların belirtileri de ağız sağlığımızdan da anlaşılmaktadır. Örneğin mide problemleri olan bireylerde ağız kokuları da gözlemlenmektedir. Vücudun tüm sinyallerini ağız yapısından gözlemlemek de mümkündür. Bu noktada ağız sağlığının önemi tartışılmaz bir gerçektir.

Diş Teli Ağız Sağlığımızı Etkiler Mi?

Diş teli kullanımı ile istenen ağız sağlığınıza ulaşmak mümkündür. Diş teli neden gereklidir diye soracak olursak en büyük sebeplerinden biri de ağız sağlığınızı korumaktadır. Ne kadar estetik görünüme katkı sağlasa da ağız sağlığına katkılarından ötürü diş teli kullanımını düşünmek gerekmektedir.

Braket Temizliğini Nasıl Yapmalıyız?

Bireyler ilk aşamalarda braket temizliğinden kaçmaktadır. Sanki teller çıkacak veya zarar görecek diye düşünerek bu durumu erteleme durumundadırlar. Ancak teller sert bir darbe almadığı sürece çıkmamaktadır ve güzelce temizlenmelidir. Temizleme işlemlerinin olmaması durumunda ek sorunlar da baş gösterebilmektedir.

Sağlıklı ağız yapısının ana kuralı temizliktir. Braket alt kısımları dişlere tam oturduğu için çürüme yapmamaktadır. Ancak kenar kısımlarında besin birikmeleri de gözlenmektedir. Bu duruma çok dikkat edilmelidir. Aksi durumda birikmeler koyulaşmalar gösterebilir, kahverengi lekelere dönebilmektedir. Ağız yapınızı korumaya hatta daha da iyileştirmeye çalışırken bir de ek sorunlarınız oluşum gösterebilmektedir. Zorlu süreçlerin meydana gelmemesi adına braket temizliğine özen göstermeniz önerilmektedir.

Diş Teli Fiyatları Nasıl Değerlendirilir?

Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine göre ekonomik, sağlık alanındaki gelişmeler ile bireysel etmenlerin içerdiği durumlarca diş teli fiyatları belirlenmektedir. Diş teli uygulanacak olan klinik, doktorun alanında uzmanlığı diş teli fiyatları üzerinde büyük öneme sahiptir. Alpdent olarak bireysel değerlendirmeler sonucunda sizlere uygun ödeme koşulları ile diş teli fiyatlarını sunmaktayız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.