Görüntü
Diş Bozukluğu Tedavisi Yaptırmam Gerekir Mi?
Diş Bozukluğu Tedavisi Yaptırmam Gerekir Mi?

Ağız ve diş sağlığı konusunda destek almak ve süreci ilerletmek için pek çok sebep mevcuttur. Her birey gerek sağlık gerek estetik anlamda diş sağlığı tedavisine başvururlar. Ancak ortodonti tedavisi sadece dişlerin güzel durması için gerekli olan bir süreci ifade etmemektedir. Dişlerin kendine ait konumlarda olması vücudun pek çok noktasına sağlık açısından katkı sağlamaktadır. Peki ortodonti tedavisine başvurmalı mıyım? Diş teli kullanımında öne çıkan avantajlar nelerdir? gib soruların cevaplarını beraber inceleyelim.

 

Kimler Diş Teli Kullanmalıdır?

Diş teli tedavisi her yaştan bireyin tercih edebileceği bir tedavi sürecini ifade etmektedir. Çocuk veya yetişkin hangi yaş aralığında olursa olsun doktor onayı ve istekli olması durumunda diş teli tedavi sürecine başvurabilmektedir. 

Diş teli kullanımında braket türü önemli bir nokta arz etmektedir. Braket türleri bireylerin kendini rahat hissedebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Şeffaf, lingual veya metal türde olan braketler ile süreç tamamlanması sağlanmalıdır. Alanında uzman kadromuz ile sizlere gerekli süreç desteğini sunmaktayız.

 

Ortodonti Tedavisinin Önemi

Ortodonti tedavi süreçleri bireysel olarak başvurulan ve doktor onayı ile de gelişim gösteren bir süreçtir. Bu süreçte gönüllülük esastır. Çapraşık diş tedavileri süreç boyunca önemli bir konu olarak ele alınmalıdır. Sadece estetik anlamda sorunlar meydana getirmemekle beraber diş tedavileri süreç boyu sağlık anlamında bize yön vermiştir. Eğer düzenli bir diş konumlanma sisteminiz mevcut değil ise diş aralarında besin birikmeleri gözlemlenebilmektedir. Dişlerin görünümünden ziyade onların temizlenme faktörleri ön plana alınmalıdır. Sağlıklı temizliğin sağlanamadığı dişlerde görünüme katkı vermek adına temizlik süreçlerini hızlandırmak gerekmektedir. Bu noktada ortodonti süreci sizlerin hem estetik hem de bakım adımlarını gerçekleştirmeniz adına büyük önem arz etmektedir. 

 

Diş Teli Tedavisi Fiyatları 2024

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde kullanılan ürün içerikleri başta olmak üzere pek çok durum analizinin sağlanması gerekmektedir. Uygulayan uzmanın niteliği başta olmak üzere pek çok durum analizinin sağlanması ile süreç ilerleme göstermektedir. Uygulanan klinik seçimi, ekonomik koşullar diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde önemli bir etmene sahiptirler.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.